Jump to content
umbrella

Cat de tari sunteti in scule?

Recommended Posts

Nu stiu ce sa zic, taica`mio are o trusa de Chrome Vanadium de vreo 20 ani si a tras de ele cat a putut, pur si simplu se incapataneaza sa se rupa sau strice. Si a reparat ceva la viata lui...

 

Mi-as lua si eu daca sunt rezistente ca alea.

Edited by Laur

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai trebuie unele poze cu sculele voastre dar trebuie sa aiba o referinta in paralel. 

 

sa le puna pole la dosar. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, taica`mio are o trusa de Chrome Vanadium de vreo 20 ani si a tras de ele cat a putut, pur si simplu se incapataneaza sa se rupa sau strice. Si a reparat ceva la viata lui...

 

Mi-as lua si eu daca sunt rezistente ca alea.

Sculele vechi pe care scrie doar Chrome Vanadium sunt in general destul de proaste. Niste replici de scule germane. Facaturi adica.

 

Rezista destul de bine pentru ca atunci cand iti repari doar masinile tale, nu le folosesti zilnic. Din cand in cand multe scule mai proaste rezista. Foloseste-le intr-un atelier si iti dai seama de fapt de calitatea lor.

 

Plus ca pe masinile vechi te poti descurca in mare cu tubulare de 1/2 si chei fixe sau combinate. 

La o masina moderna totul e mai inghesuit si esti nevoit sa folosesti clichetul de 3/8 si chiar 1/4. Acolo se vede calitatea materialelor.

Plus suruburile cu torx, external torx si imbus.

 

Pai trusele alea vechi ce au? Clichet de 1/2 si tubularele aferente. Ce poti face cu o trusa d-aia la o masina moderna? Nu mare lucru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nici n-a zis ca le foloseste la service, vor fi folosite pe la moto sau chestii prin gospodarie, ar fi culmea sa isi ia cineva pentru asa ceva, scule profesionale, lol.

 

bine, la mine singura scula din casa este un ciocan galben stanley de prin bricostore si o surbelnita electrica bosh cu cateva capete :D

 

ah pardon si cateva role de Duct Tape arginitie, n-ai cum sa dai gres cu asa ceva, mai tii minte cand mi-am reparat furtunul la turbo cu duct tape ? pana mi-a ajuns comanda cu furtun nou ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea era alta, si anume ca sculele vechi nu sunt chiar atat de bune. Totul depinde la ce te raportezi.

 

Da, aia e sarma level II.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat de originale sau replici sunt, ideea e ca pot sa fac pariu ca iti aduc trusa si nu reusesti sa rupi vreun element, eu am bagat inclusiv teava pe clichet ca nu reuseam sa desfac doar cu cheia si n-a avut nici pe dracu. Stiu ca ideea a fost mega imbecila la momentul ala dar merge aia si in ziua de azi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clichetul ala vechi e foarte greu de stricat pentru ca nu are un mecanism fin. (fine tooth)

 

Asta exista in prezent:

 

24 tooth = 15 degrees per tooth[/size]

36 tooth = 10 degrees per tooth[/size]

45 tooth[/size] [/size]= 8 degrees per tooth[/size]

60 tooth = 6 degrees per tooth[/size]

72 tooth = 5 degrees per tooth[/size]

80 tooth = 4.5 degrees per tooth[/size]

100 tooth = 3.6 degrees per tooth[/size]

 

Pai clichetii aia vechi sunt foarte aiurea de folosit pentru ca trebuie miscat foarte mult manerul pana cupleaza, ceea ce e foarte deranjant in spatii inguste.

 Ca nu s-a rupt cand ai pus teava pe el inseamna doar ca surubul n-a fost suficient de gros. Uneori gradul de oxidare e atat de mare incat parca e sudat.

Sa vezi cum e sa desfaci o piulita la planetara. E vorba de cu totul alte forte.

 

Calitatea se vede la scule de dimensiuni mai mici.

Biti cu torx in special. Clicheti de 1/4.

 

Eu n-am stricat o cheie combinata in viata mea. Nici vreo tubulara de 1/2.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un pistol pneumatic de 1/2 cu cuplu peste 700NM, iti desface toata masina intr-o ora, cu tot cu pauze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primit azi cado o trusa Facom noua, din pacate ii lipseste cardanul. 

 

 

post-30-0-74148300-1426704259_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija la antrenorul cu clichet, astea noi sunt sensibile ca o mizda la ciclu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

antrenor, clichet si cardan  :wacko: chiar sunt pe dinafara la fazela astea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lincos-ul ala e un gunoi. 


Si video-ul ala demonstrativ e facut de-un imbecil. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vreti sa radeti, va pot spune ca unii au incalzit un surub cu autogenul, n-a iesit nici asa si pe urma au zis '' mergem la cutare, sa bage burghiul in el, asta e. Cutare, toarna repede niste apa, sa nu stam mult pana se raceste''

 

A mai stat acolo surubul. Nederanjat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scufi, credeam ca este evident ca postarea mea nu era despre calitatea filmarii sau a vanzatorului, ci despre utilitatea incalzirii locale a unor piese utilizand inductia magnetica.

 

In diverse lucrari de mecanica fina utilizam si eu incalzirea locala pentru operatii gen extragerea sau introducerea unei roti pe un ax. Pe atunci foloseam o mini lampa cu gaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, dar tehnica nu e noua. Ci poate abia acum patrunde pe la noi. 

 

In orice caz, nu am intalnit inca surub sa nu poate fi desfacut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ca uneori se desface prin rupere.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tehnica nu este noua, incalzirea cu inductie se foloseste de zeci de ani pentru cuptoare (cuptoare din topitorii, nu din bucatarie :) ) sau pentru operatii de calire. Nou este ca aparatul s-a miniaturizat suficient ca sa poata fi plimbat oriunde si ca s-a ieftinit suficient ca sa si-l permita oricine.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit scule IUS la o fabrica din italia  :D

 

Lot_of_spanners_6600620071193605940700.j

 

Lot_of_spanners_6600620036478907940700.j

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o cala pozata. De ieri, de cand spuneam ca-s la service.

 

20150401_144501.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.