Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Istorie, razboaie si doctrine

Recommended Posts

Si bunicu-meu a fost implicat in razboi, o vreme a fost sofer pe un camion Mercedes ( si acum imi amintesc cum pronunta Mercedes-Benz ). Am si o poza cu el in camion impreuna cu alti camarazi pe langa el. Cand ajung la casa de la tara o sa o pozez cu telefonul si daca vreti o pun si pe forum. Poate mai gasesc si altele. Mi-a povestit enorm de multe lucruri dar eram foarte mic si nu prea mai  tin minte mai nimic, tot timpul cand mergeam la tara imi povestea foarte multe lucruri din timpul razboaielor. Tin minte ca mi-a zis o data, ca  i-a dat mancare unei femei care avea si copii, ramasa la voia sortii, care a insistat sa-i dea o masina dinaia de cusut. Si aia cred ca o mai am pe undeva la tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot vorbim de batrani, strabunicamiu a fost sanitar. A fost si la don si la vistula. Dupa ce a venit din razboi nu a mai mancat carne pana a murit. Bautura la bagat in mormant. Ne povestea una alta si incepea sa planga, punea sticla la gura si bea pana intepenea. De pe front clar ca vii cu probleme la mansarda.

Daca caut bine cred ca mai am trusa de sanitar ce a avut-o, o seringa de sticla si ceva pense, intr-o cutiuta faina de inox.

 

ps: tancurile Tiger aveau motoare diesel pompe diuze..

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

tiger era benzin.

 

mutati postarile intr-un topic nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur? eu asa stiam ca-s PD-uri. Sau panzerele?

in fine, da-le dracu

Share this post


Link to post
Share on other sites

panzer e generic de la panzerkampfwagen "masina de lupta/razboi"

 

tancurile aveau denumirea asta.

 

iar numele de cod al tuturor masinariilor era sonderkraftfahrzeug (sd.kfz ***)

 

la nemti mai toate erau benzina

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

rusii erau dati dreacul cu motoarele de tanc, diesel power  cu bloc  din aluminiu la vremea aia nu gaseai nicaieri in lume.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe tancuri nemtii  nu au avut motoare diesel nici un moment in ww II .. numai benzina, in nici un caz in serie mare. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa redenumim topicul "despre razboaie, americani, nemti si filme" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

i-ai uitat pe rusi.. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mut acum postarile


done, topic despre chestiile astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e adevarat rusii au ditamai armata, parca vreo 700/800k soldati, dar e irelevant in ziua de azi. rachetele intercontinentale sunt baza, de cand cu astea, bombardierele de distanta mare au cam stagnat, rusii de exemplu inca folosesc tupolevul ala cu elice din anii 50, pur si simplu scopul lor a fost inlocuit de rachetele intercontinentale

 

deocamdata doar 3 tari mi se pare ca detin asa ceva, america, rusia, si china

 

referitor la tehnica militara americanii sunt ani lumina peste restul. sunt singurii care au un avion de vanatoare de generatia a 5-a si il au de vreo 10 ani. rusii inca testeaza , restul lumii cumpara tehnica militara ori de la unul ori de la altul. turcia parca este singura tara (inafara de america si rusia) care are un program pentru un avion de vanatoare de generatia a 5-a

 

armata de oameni nu mai are valoare cum avea pe vremuri, razboiul nu se castiga cu mitraliera

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama ce pofta de Medal of Honor mi-ati facut

Share this post


Link to post
Share on other sites

in niciun razboi nu se vor mai folosi arme de distrugere in masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Scufi, vor trece pe masturbare.

 

Eu as zice invers: primul conflict global o sa se lase cu nații întregi disparute

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ambele sunt importante, si dotarea tehnica si calitatea soldatilor. 

Soldatul rus saracul, mai ales din comunism, (desi nici acum nu cred ca e mult mai bine ) ca si in romania de atunci, era mai mult la curatat de cartofi si cules de porumb decat la training.. si conteaza si asta. 

L.E 

exemplu recent tot de la ei doborarea avionului ala civil in ucraina, ca doar nu imi spuneti ca seful de scara din donetsk avea pe mana rachete sol aer, alea erau manuite de soldati rusi 100%

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

in momentul asta china este a doua mare putere militara dupa americani

 

iar arme nucleare mai au o gramada de tari,inclusiv india,pakistan,coreea de nord etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Scufi, vor trece pe masturbare.

 

Eu as zice invers: primul conflict global o sa se lase cu nații întregi disparute

conflict global nu va fi, pentru ca odata ce au plecat rachetele alea e gata totul si toata lumea stie asta, cand va exista un scut racheta functionabil 100%, lasere si alte minuni va fi altceva, sau poate exista si nu stim noi:) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum mari boi ucrainienii aia ca au renuntat la armele nucleare, aveau acu tara intreaga, putea sa fie restul armatei tandari.. 

Si dupa faza ca aveau garantii scrise de la rusi si americani ca nu se modifica granitele daca le dau, ma intreb daca mai e vreo tara asa tampita sa renunte la ele, sau sa nu incerce sa le aibe.. practic la ora asta sunt singura garantie solida ca nu te calca nimeni pe cap. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

in momentul asta china este a doua mare putere militara dupa americani

 

iar arme nucleare mai au o gramada de tari,inclusiv india,pakistan,coreea de nord etc

eu nu vorbeam de arme nucleare, ci de rachete intercontinentale

oricum mari boi ucrainienii aia ca au renuntat la armele nucleare, avea acu tara intreaga, putea sa fie restul armatei tandari.. 

ei na, si daca le aveau cu ce le schimba viata? dadeau in rusi cu ele, rusii le trimiteau inzecit inapoi, ce castigau?

Edited by viper05

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai crezi ca mai calca vreun rus pe acolo ? poti sa iti asumi riscul, sa te pui cu nebunii care au asa ceva pe mana ?  

Nu conteaza ca ai si tu, ideea ca chiar daca ai nu iti permiti sa il calci pe unul care are si el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soldatul rus saracul, mai ales din comunism, (desi nici acum nu cred ca e mult mai bine ) ca si in romania de atunci, era mai mult la curatat de cartofi si cules de porumb decat la training.. si conteaza si asta. 

Sa nu uitam ca rusii au acum divizii intregi de Spetsnaz. 

 

Iar soldatii prost pregatiti sunt dispensabili la ei. Sunt foarte multi si am impresia ca rusii nu au asa mult respect pentru viata umana.

 

Cat despre americani. trebuie sa fii tare naiv sa nu intelegi ca felul lor de a face razboi e falimentar.

Arunca cu bombe de milioane de dolari, au echipamente de miliarde de dolari. Daca e vorba de un razboi de durata, nu pot face fata.

America in momentul asta este o tara extrem de indatorata fix din cauza asta. Si-au subestimat adversarii si nu si-au facut deloc bine calculele.

In plus, au facut greseala de a se baga in conflicte care nu-i priveau de fapt. In general pentru Israel. Si persista in aceasta greseala.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu rachete nucleare sau fara tot aia era, ukrainieni pur si simplu nu si-ar permite sa le lanseze si rusii stiu asta


a si inca ceva rachetele nucleare a ukrainienilor mi se pare ca erau de raza foarte mica, nu stiu daca ajungeau la moscova, si daca trebuiau lansate din avion erau in cacat din nou, sigur avionul ala nu trecea granita intreg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.