Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Istorie, razboaie si doctrine

Recommended Posts

si daca nu i vorba de eroism,n avem ce comenta.americanii s au comportat foarte bine pe frontul din europa

 

evident ca au avut un adversar sleit de puteri si haituit si din est de rusi.in afara de infrangerea suferita in ardeni, aliatii i au cam pedofilat pe nemti pe unde i au prins

 

o ... eroica americana, a fost nevoie de armatele mai multor tari, aliate, ca sa invinga armata germana, pai nemtii daca se luptau 1 la 1, dadeau fatalitate tuturor, rand pe rand, cu rusii am dubii, aia sunt la fel de dementi.

 

yankeii au aparut la final, ca si cum ai un adversar care e deja la pamant, batut de alti 4 gealati si mai vii si tu, pielea pulii de fapt, sa-i dai picioare in gura.

 

sa nu uitam marea ... pe care si-a luat-o Sam, de la "satenii" din vietnam, mai penibil de atat nu puteau pierde razboiul ala.

 

ma rog, eu oricum nu halesc aroganta armatei americane, buna pentru blockbustere, mai putin pentru real life. 

 

si parerea mea este ca astia vor sfarsi urat de tot, cat de curand, la cat s-au amestecat peste tot, cred ca se sta la coada ca sa le dea fatala.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact aceeasi parere o am si eu.

Americanii au iesit invingatori doar pentru ca au fost perversi si nu s-au bagat in razboi de la inceput. Altfel ar fi suferit pierderi imense.

Si aceasta decizie le-a adus suprematia mondiala in urmatorii 50 de ani. Acasa n-au suferit pierderi deloc, cu exceptia Pearl Harbour. N-au avut de reconstruit propria tara, asa cum au facut alte tari europene. 

Au beneficiat de toata tehnologia militara si stiintifica a germanilor pentru ca si-au atribuit, impreuna cu rusii, toate patentele germane ca despagubiri de razboi.

Sa nu uitam ca un tanc Tiger distrugea cam 10 tancuri Sherman pana sa fie scos din lupta. Au existat cativa comandanti de tanc germani care au distrus 60-70 de tancuri. Deci tancul american era o caruta fata de tancul nemtesc.

 

Iar superioritatea tehnica a americanilor tot nemtilor se datoreaza. Le-au luat oamenii de stiinta impreuna cu toate tehnologiile pe care le dezvoltau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cantitatea e o calitate in sine. Si stiti ca tiger-urile au fost prea putine ca sa aibe vreo importanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cur. Datorita lor inca mai înjuram romaneste pe-aici, nu in rusa nu-n nemțască. Priviti macro. Poziția lor dominanta noua ne-a profitat.

 

 

Asta cu "urăsc america" este o labeală. O secunda ganditi-va cum era europa fara ei. Harașo ori halt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu e timpul pierdut, Simileo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum noi n-am avut prieteni

Inca nu e timpul pierdut, Simileo.

Exact :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare? Avem bunici si străbunici care putrezesc in pământ uciși de fier pentru asta

Mancatias e problema noastră interna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu de la a mea bunica, stiu cum se ascundea de rusi de frica violului. de ailalti n-a zis nimic.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cur. Datorita lor inca mai înjuram romaneste pe-aici, nu in rusa nu-n nemțască. Priviti macro. Poziția lor dominanta noua ne-a profitat.

 

 

Asta cu "urăsc america" este o labeală. O secunda ganditi-va cum era europa fara ei. Harașo ori halt

 

gaoz. america este o spoiala cu o datorie imensa, pe care nu o va acoperi niciodata, care incrca din rasputeri sa isi pastreze imaginea de superputere, cand de fapt este la caputul puterilor sub toate aspectele. Cauta US Debt, sa vezi despre ce vorbim.

 

da si rau era sa injuram nemteste acum, nu ?

 

europa era la fel fara ei, fii ma serios, exista alte aliante care au facut si fac diferenta in conflicte de genul asta, nu are nimeni nevoie de putorile alea.

 

in afara de asta, nu exista America, daca nu exista Europa, sau am uitat care le este provenienta si cum au colonizat de fapt continentul ?

si ma pis pe ei de americani, un cuvant: SCLAVIA !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu atata stiu, suficient să-ți răspundă: Rusia, indiferent de titulatura, e lupul flamand la poarta noastră.

 

 

Ce mare avantaj le-ar fi creat o Românie ocupata? De ce nu ne lăsa, pur si simplu, n pace? Ăștia au linșajul in sânge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Si aceasta decizie le-a adus suprematia mondiala in urmatorii 50 de ani. Acasa n-au suferit pierderi deloc, cu exceptia Pearl Harbour. N-au avut de reconstruit propria tara, asa cum au facut alte tari europene. 

 

Dar, totusi au avut planul Marshall, de care a beneficiat inclusiv Germania. nu stiu daca castiga alta tara razboiul cu nemtii, de exemplu prietenii nostrii francezi,  ar mai fi fost refacerea extraordinara produsa in Vest, cand in multe tari infrastructura era distrusa complet si multe orase erau niste mormane de moloz.. 

 

America, ca orice democratie, nu poate castiga decat razboie pentru care exista suport popular acasa la ei in primul rand,  si a doua conditie, poate la fel de necesara e  sa ai suportul populatiei locale, nici o tara in secolul asta nu a castigat si a reusit sa tina ocupata o alta  tara pe termen nedefinit , nici  macar Rusia nu a reusit sa tina sub cizma toata europa de est, si  in est nici macar nu se batea cineva cu ei. 

 

 

Daca era Franta la carma coalitie nici nu vreau sa ma gandesc... sa ne fereasca dumnezeu.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e nevoie sa discutam despre criminalitatea naturala a poporului sovietic, ca nu despre asta vorbim aici, insa doamne fere sa vina peste noi, ca atunci vei vedea cat face america asta pe care o slavesti tu, adica cat o ceapa degerata, o sa vina "americanii" sa ne ajute ? pai aia nu fac fata nici o runda impotriva rusiei.

 

ei se baga numai in conflicte unde stiu ca au sanse, desi pana si talibanii aia de stau prin pesteri in desert si se hranesc cu ce apuca i-au umilit si ii umilesc si acum.

 

ma cac pe america.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

America dupa mine e ca o Romanie mai mare in care gasesti si oameni ok, dar majoritatea sunt niste bulangii perversi si oportunisti corupti.

 

Niste laturi, ca sa inchei. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu o slavesc, ziceam ca au facut si lucruri bune. 

Plm suntem in NATO, daca nici pentru o tara NATO nu se baga, am belit-o, desi ma indoiesc, ca altfel isi spalau  rusii ciubotele in  Rhin de mult..

In al doilea rand de ce ar mai veni acum rusii in europa de vest.. pai cine plm le mai cumpare gaze si petrol ? pai ce fac ocupa franta si apoi franta importa petrol si gaze de la ei pe ruble  ? ce plm afacere e asta ? 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar, totusi au avut planul Marshall, de care a beneficiat inclusiv Germania. nu stiu daca castiga alta tara razboiul cu nemtii, de exemplu prietenii nostrii francezi,  ar mai fi fost refacerea extraordinara produsa in Vest, cand in multe tari infrastructura era distrusa complet si multe orase erau niste mormane de moloz.. 

 

America, ca orice democratie, nu poate castiga decat razboie pentru care exista suport popular acasa la ei in primul rand,  si a doua conditie, poate la fel de necesara e  sa ai suportul populatiei locale, nici o tara in secolul asta nu a castigat si a reusit sa tina ocupata o alta  tara pe termen nedefinit , nici  macar Rusia nu a reusit sa tina sub cizma toata europa de est, si  in est nici macar nu se batea cineva cu ei. 

 

 

 

Americanii au avut mult mai mult de castigat in urma WW2 decat de pierdut.

 

Pai am vazut ce usor e sa aiba suport popular. Dezinformeaza populatia si baga frica in ei si aia isi dau sprijinul.

pai nu o slavesc, ziceam ca au facut si lucruri bune. 

Plm suntem in NATO, daca nici pentru o tara NATO nu se baga, am belit-o, desi ma indoiesc, ca altfel isi spalau  rusii ciubotele in  Rhin de mult..

In al doilea rand de ce ar mai veni acum rusii in europa de vest.. pai cine plm le mai cumpare gaze si petrol ? pai ce fac ocupa franta si apoi franta importa petrol si gaze de la ei pe ruble  ? ce plm afacere e asta ? 

Sa ne trezim. Daca rusii vor sa ne sodomizeze, o pot face. Daca nici acum dupa fazele astea cu ucrainienii nu intelegem asta, inseamna ca suntem prosti rau.

Si sa nu uitam ca dupa razboi, americanii ne-au lasat in sfera de influenta a rusilor. Nu inteleg cu ce ne-a fost bine dupa razboi. Pana la urma, Romania nu a ajuns stat comunist asa intamplator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu vorbeam cu Similea.

Da bre Pole, ai dreptate, cum am si io. Ambele dreptăți întăresc puțin ideea lui "bine ca sunt, cat de cat"

Apropo: uitati-va pe yutub la filme neoficiale, din alea de telefon, despre conflictul din estul Ucrainei. E razboi. in toata regula.

 

unul sa-mi aratati care s-ar duce in bataia tunului, sa-si apere tara cu cheptu gol. vai de capul nostru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

unul sa-mi aratati care s-ar duce in bataia tunului

 

 

sa-i f.t.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii supraestimati grav, rusii sunt inca putere nucleara, si stau pe un lac de petrol si gaze, altfel erau terminati de mult, ii dadeau afara si din consiliul de securitate ONU ...

 

nici militar nu sunt cine stie ce comparativ cu NATO, chiar fix fortele din europa, ca americanii nu mai au mare lucru aici

Una e sa trimiti  o divizie bine echipata in ucraina si alta e razboi pe scara larga cu NATO, de 50  de ani incoace si-au luat-o barba in toata lumea si toate conflictele cu  armate echipate, antrenate si comandate in stil sovietic si in conditii de superioritate numerica de 3-4 la 1... 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma rog, oricum suntem un cacat si ca natie, educatie, cultura, economie, absolut tot ce ar trebui sa mearga in tara asta merge prost, oamenii urati, rai si prosti, pusi numa si numa si numa pe furat, pe marsavii si pe gainarii, mie mi-e rusine ca sunt roman, degeaba ne suparam ca sunte comparati cu tiganii, ca aia ne reprezinta cel mai bine peste tot.

 

singura chestie autentica in tara asta, este sârma si mamaliga.

 

poate daca nu eram zeci de ani sub comunism stateau altfel lucrurile, desi cred ca e genetic.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai bre Domi. Resurse, arma nucleara,teritoriu imens, popor urias, invatat cu moartea si ascultator.

si ii supraapreciem? la cati stiu si io, zic ca-s o natie fascinanta si de temut :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.