Jump to content
Sign in to follow this  
blue

Telefoane, tablete si alte gadget-uri.

Recommended Posts

mi-am luat si eu un laptop lenovo g50

 

de atat am avut bani  :)

 

multumit

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-am cumparat asta

http://www.jide.com/en/mini, l-am prins pe kickstarter  amd vreo 110 usd pe 2 bucati cu tot cu transport.. 

consuma vreo 10w, si merge cam tot pe el, e optimizat pentru tastatura, mouse.. 

stai cu calculator de 400 de euro sa freci motanul pe net.. unul il dau la soacra care are o raie de calculator de vreo 7 ani si unul la copil.. 

teoretic merg pe el orice aplicatii android, incusiv jocurile.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai un Raspberry Pi Zero e cam acelasi lucru si costa doar 4 lire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred a nici nu te-ai uitat la specificatii sau la filmulet. 

E departe rau. 

Lasand la o parte partea hardware, e quad core cu 2 gb de ram si 16 memorie, dar oricum nu conteaza prea tare.. softul e misto. Partea esentiala e faptul ca ruleaza  un android optimizat pentru lucrul cu tastatura si mouse, nu touch .

Ai ferestre ca in windows, ai click dreapta, drag and drop..  etc.. meniu de start, fix ca in windows.  E ceva foarte misto si ieftin, pentru cineva care e obisnuit cu windows si face doar browsing pe net, ceva mici aplicatii, ceva  office, 

 

 

uite aici un demo mic.. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba tocmai ca m-am uitat pe specificatii si softul e free licence, poti sa il instalezi pe orice, inclusiv pe Raspberry, iti dai seama ca il gasesti asa cum gasesti orice windows pe torenti. Acuma ca nu e quad core si asa mai departe, la 4 lire evident ca nu are acelasi hardware, dar fac pariu ca pentru browsing nu e diferenta mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti spun ca nu iei cu toate iesirile alea cu HDMI, wireless, lan, BT..cu 4 lire. 

 

 

cine are timp sta si face lipituri pe placi daca poate.. asta il scoti din cutie si gata.. merge. 

Am testat cu el si reda si filmulete 4k..l-am conectat cu o camera web pentru skype..  merge foarte bine.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, asta e clar. Un raspberry e doar asa pentru cine ii place sa isi mestereasca singur un mini-pc. Mie personal mi-ar place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt tentante multe chestii, la un moment dat ma gandem sa cumpar un arduino starter kit si sa ma apuc de automatizari prin casa, dar plm.. imi dau seama ca ma entuziamez pe moment si cand vin acasa dupa munca nu mai imi trebuie nimic decat sa zac.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

WLF, Remix OS este free, dar nu pare a fi compatibil cu Raspberry PI.

 

In plus RPi v1 este puturos tare, nu e capabil sa sustina nici macar un browsing ca lumea. RPi v2 are procesor dual core si mai multa memorie, dar tot este sub Remix Mini ca si performante.

 

Vad ca Remix mini cu 2GB RAM costa la noi 598 lei. La 110 USD 2 bucati ar fi fost tare interesant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

WLF, Remix OS este free, dar nu pare a fi compatibil cu Raspberry PI.

 

In plus RPi v1 este puturos tare, nu e capabil sa sustina nici macar un browsing ca lumea. RPi v2 are procesor dual core si mai multa memorie, dar tot este sub Remix Mini ca si performante.

 

Vad ca Remix mini cu 2GB RAM costa la noi 598 lei. La 110 USD 2 bucati ar fi fost tare interesant.

eu am prins oferta pe kickstarter, Era un pachet de 80 usd 2 bucati + transport  pana in belgia inca 30 .   Cred ca de asta am prins pretul asta. 

Inca il astept pe al doilea le trimit astia pe rand sa nu ai suprize cu taxe vamale, etc.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam abuziv , dar nu-i rea ideea 

 


si apropo , ce usor se scoate displayul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care-i faza cu chromecast? Ce face?

 

Streaming de pe laptop spre TV. Prin reteaua ta.

 

Gen inlocuieste un cablu HDMI dar se foloseste de reteaua wifi pe care o ai.

 

Am unul, primit cadou, sta in cutie. E mai comod cu un cablu HDMI, zero probleme de conectare, zero probleme in redarea fisierelor video. Zero - face windows-ul tot ce trebuie.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt destule TV-uri (smart) ce au functia asta inclusa , iar de pe telefon tableta de exemplu in cazul youtube dai direct cast din aplicatia de pe telefon si reda automat pe tv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica aceasi chestie, care o face si Servio mokka.

 

Problema e ca daca nu ai Smart TV, ciuciu.

 

Sau doamne fereste, un laptop mai vechi fara HDMI/ DVI.

 

Chromecast faciliteaza cazul de mai sus, laptop fara HDMI/DVI si TV non-smart dar cu HDMI (nu mai pune nici naiba mufa VGA).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt multumit cum merge servio.

Ma rog, nu m-am gandit la faza cu Smart TV...asa e, nu merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dacă ai TV cu Wi-Fi nu-ți mai trebuie chromecast. Bine de știut.

Pe de alta parte, poți face același lucru cu un cablu hdmi între laptop și TV.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce telefon sa cumpar cu un buget de 600 de lei, ecran cat mai mare, preferabil android?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.