Jump to content
Sign in to follow this  
Paul

Zona IT - Discutii legate de calculatoare

Recommended Posts

Oare de ce nu este in stare Microsoft sa faca un produs care sa functioneze pur si simplu, fara sa creeze tot felul de probleme legate de compatibilitate?

 

Si nu ne referim la cine stie ce sistem de operare sau aplicatie complexa. E vorba de un simplu browser. 

 

Noua versiune Internet Explorer 11. Care are tot felul de probleme in afisarea unor site-uri simple. 

Nici iBMW, care este un forum standard, ce utilizeaza un script extrem de cunoscut, nu se mai comporta normal cu IE11.

 

De ce naiba insista Microsoft sa creeze probleme in loc sa le rezolve? Cu Chrome sau Firefox tranzitia de la o versiune la alta se face fara probleme, nici nu stii ca s-a schimbat versiunea. Dar la IE treburile nu pot fi atat de simple.

 

Deocamdata e mai bine sa nu va faceti upgrade la IE11 daca nu este absolut necesar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate sunt inca destule aplicatii care nu functioneaza decat cu IE. Multe din gama business.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IE, the best browser for downloading another browser. Ma lovesc si eu de problema asta de care zice Paul.. multe aplicatii de la serviciu cer IE.. Chrome are insa o extensie care simuleaza IE destul de bine.

Edited by rashpy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i un topic pe sistem :lol: . Stati ca ajung la munca si vedeti voi ce cotizez aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai deschis IE de prin 2005 si nu e nicio exagerare.

Eu il deschid dupa ce reinstalez sistemul de operare pe vreun pc sa downloadez Chrome-ul  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate sunt inca destule aplicatii care nu functioneaza decat cu IE. Multe din gama business.

Din fericire, in segmentul enterprise toata lumea a adoptat atat Chrome, cat si Firefox, chiar pentru aplicatii care cer criptare si alte acareturi. IE n-a fost niciodata un browser capabil. Si la inceput era batut la fundul gol de Netscape. Ca sa raspund la intrebarea ta initiala, cred ca fix dorinta de a face intreg OS-ul cat si aplicatiile ambedded cat mai accesibile pentru publicul larg, le complica inutil. Eu am alta intrebare: de ce de cateva luni bune, Adobe nu mai sunt in stare sa faca un suport de flash care sa fie stabil si sa nu consume jumatate din resurse. E incredibil cat de prost a ajuns flash de cand l-au luat de la Macromedia.

Edited by ZyZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat lumea le permite sa produca soft prost, o vor tine tot asa. 

 

Pe vremea cand aveam windows (cu licenta :rolleyes: )  il lasam sa-si faca update-uri singur. Pai dupa 2-3 luni de update-uri aproape zilnice, ajungeam sa-mi reinstalez sistemul pt ca mergea greoi + nu mai tinea bateria.

 

Nici cu chrome nu mi se pare minunat viitorul. Deja devine prea agresiv cu buton de aplicatii google, ma intreaba constant de numar de telefon, imi cunoaste toate parolele etc. 

 

Flash-ul e praf. Si inca asta de windows e bun. Varianta pe linux, pana la integrarea lui in chrome, era dezastru. Mergea in fullscreen sacadat si la rezolutii proaste. Sau nu aveam sunet. Era la alegere in functie de versiunea de flash :) Acum si-au revenit si merge bine. Sunt chiar foarte mltumit.

Edited by Bala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bun linux sa incapa pe card de 4gb, sa ruleze perfect xbmc este...??

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-o sa primesti niciodata un singur raspuns la intrebarea asta.  :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, redormulam.

Un linux mic care sa contina drivere wifi "by default"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

puppy merge dar nu are wifi

Ce am gasit cu wifi, este mai mare de 4gb

Zyz o sa vad cand ajung acasa, ms.

Edited by dy2

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde stii ca nu are wifi ?

 

Te-ai uitat daca vede unitatea si nu o vede ca device sau nu gasesti utilitarul de wi-fi ?

Edited by Bala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu il gaseste ca si driver.

Unitatea are probleme pe partea wifi cu mai multe distributii, e un hp 3567s parca.

Cu hdd mare nu e problema, folosesc suse si e ok, dar il folosesc doar pentru xbmc si browsing acel hp si vreau sa-i pun card de 4gb care sta degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.