Jump to content
MirceaSI

E60 525dA

Recommended Posts

Si inca mai plateste pentru ea. Am putea spune ca-i chiar pesedist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mircea, vezi ca pe acest forum, iti poti modera singur topicul, asa ca daca vrei sa stergi comentarii offtopic, o poti face fara probleme.

 

oricum, tre sa mergi la un service si sa verifici ce zicea Bogdan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Pole, nu ma deranjeaza daca se fac glume offtopic, important e sa gasim rezolvarea problemelor.

Am sa merg la service-ul unde imi intretin masina, ii spun sa dea jos scutul sa verifice caseta de directie. Ciudat e ca atunci cand am dus masina la bavaria pentru verificare, am intrebat in mod expres daca sunt jocuri in caseta de directie. Raspunsul a fost nu, caseta e ok. Am mai verificat odata tot ce inseamna articulatii pe fata, nu sunt jocuri, a tras un flacau cu ranga. 

 

Asa cum am spus si aseara, pe loc daca trag de volan se aud zgomote, am uitat sa verific si la c-max-ul nevestii-mi sa vad daca se aude ceva. Desi nu cred, c-max-ul e nou si nu cred ca e relevanta comparatia.

 

PS - a zis un baiat la service ca poate e nush ce cruce...crucea ma-sii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da, crucea aia de la coloana de directie probabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa a luat si KIP masina, tot de la un mos? Ca nu mai tin minte.

Nu.era de la o doamnă în vârstă,de profesie medic stomatolog ieșită la pensie,care folosea mașina okazional duminica,sa cumpere roșii cherry de la piața locală,situata la maxim 5 km de garajul încălzit și ventilat unde si tinea doamna mașina în restul săptămânii.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto ca doamna avea garaj incalzit si ventilat. Masina mea a tinut-o mosu in curtea depozitului unde avea firma de constructii, in soare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda. E clar.

 

Ce?

 

Nu-mi spune, doamna era stomatolog la CAP, punea dinti la grebla?

Edited by MirceaSI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica daca e stransa bine caseta de directie. Iar ca sa elimini din start caseta de directie fa urmatorul test. Pe caseta ai un surub, noteaza exact pozitia acelui surub, dupa care mai strange l jumate/trei sferturi de tura. Daca zgomotul dispare e caseta de bai. Daca zgomotul apare in continuare pune surubul in pozitia initiala.

Si cauti defectul in alta parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tras de volan si la c-max in aceleasi conditii, masina pe loc cu motorul oprit doar contactul pus ca sa nu se blocheze volanul. Face acelasi zgomot ca la bmw. 

M-am uitat aseara la caseta, arata foarte bine, e curata, cand trag de volan se misca bine, nu am observat nici un joc. 

Revin si spun ca aia de la bavaria au zis ca respectiva caseta nu are joc.

 

In schimb am constatat ca trebuie sa schimb garnitura de la galeria de admisie. Cu ocazia asta voi curata si galeria / clapetele.

Edited by MirceaSI
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest caz, flanșele de la amortizoare sau bucsa de teflon, sau din ce-o mai fi zilele astea, de la coloana de directie

Share this post


Link to post
Share on other sites

clapetele alea parca au ceva drame si se recomanda inlocuirea sau eliminarea lor, erau ceva situatii cand au fost aspirate in motor si te duci dracu... bine, trebuie galerie noua cu totul, ca nu se pot lua separat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca la e60 530d se poate pune galerie de e39 530d, care e din fonta. Sper sa nu vorbesc prostii...

 

Probabil la fel se poate si pentru e60 525d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se trag clapetele la E60. Asta se intampla la E39/E46. La E60 doar exista pierderi de ulei pe la clapete. D-aia se si anuleaza.

 

Aia cu fonta e vorba de galeria de evacuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci cam astea sunt problemele masinii. Sa vad cand ma cheama aia de la service sa-mi schimbe si curete galeria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, d-aia de fonta mi-a pus si mie fratele Bogdan dupa ce s-a spart aia de tabla originala. o petarda galeria aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

astia au facut un sinod ceva, isi vorbesc cu fratele. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut eu problema cu o caseta directie la VW. 

La viteze mai mari:120/130kmH,aveam un mic joc in volan!

La viteze mici,nici nu se simtea jocul acela in caseta.

Incearca sa mergi cu ea pe autostrada sau pe drumul acela de la Cta la Costinesti,ca ai unde sa-i dai acolo si  vezi ce ti-am spus mai sus.

Sper totusi sa nu ai probleme cu caseta ,costa ceva inlocuirea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.