Jump to content
Laur

Sfaturi masini puse la vanzare in tara si nu numai

Recommended Posts

se intretine, dar macar se justifica efortul - demaraj mai bun, consum clar mai mic etc

 

eu raman fan manuale datorita lipsei de intretinere si rezistentei lor, desi 5hp-ul (care este la ani lumina de 8hp) pe care il am pe audi nu m-a dezamagit deloc, din contra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum m-ai facut si pe mine curios. Ce naiba, chiar nu se poate cumpara o masina cinstita in tara asta?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai o fi avut ceva accident minor, acum sincer, 1600 de euro nu-i cine stie ce drama, mai ales daca o fi fost reparata in reprezentanta. 

 

edit: da' urata e, sa-mi trag palme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

10k e ok ca buget, dar o sa astept una buna din romania. Asta daca nu ma hotărăsc sa vizitez germania. F20 ar fi fain, dar cred ca la ce bani vreau sa cheltui va trebui sa astept sa apara noul model ca sa mi-o permit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai deja a aparut modelul nou, LCI ma rog, scade deja pretul la F20 pre-facelift

 

BMW-1-Series-Facelift-455.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta de la premium selection ce ziceti?

http://bavariausedcars.com/masini/bmw-118d-p495185

@Pole: Lci, nu model nou. Si da, a scăzut, dar nu f mult, pt ca sunt f putine cu provenienta romania la vânzare. Spre deloc

Later edit: Ai zis si tu ca e facelift, acum am vazut

Apropo de LCI, va fi super de cumpărat peste cativa ani, are f multe dotări in standard, si arata chiar bine.

Edited by laduncaag

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt un seria 1, are dotari decente. pacat ca n-are navi.

 

in schimb are niste erori suspecte de airbag:

 

bmw-118d-p495185-24e77a1d69.jpeg?2

 

bmw-118d-p495185-614db3d7e0.jpeg?2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca veni vorba de erori de airbag, cretinism de acum o luna cu E60-ul : franez brusc, pana aproape de oprire, mi se rastoarna toate chestiile de pe bancheta.

 

Parchez masina, imi fac treaba, peste o ora cand plec - supriza, eroare pe airbag. Doar cu testerul am scapat de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai saracu' a crezut ca tre sa sara si a ramas asa, nelamurit, de unde si eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a luat 2 minute sa ma prind. Te referi la martorul din bord; sun maine si întreb de masina. Nevasta-mea e la sibiu zilele astea, poate o vede ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, aia din bord dintre ceasuri, mai apare si martorul secundar, mai mic, sus in cealalta poza. Sa le atragi atentia cand te duci.

 

BMW_AIRBAG.jpg


daca ar fi avut iDrive, ar fi aparut ceva de genul:

 

88188d1251181611-restraint-system-fault-

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai saracu' a crezut ca tre sa sara si a ramas asa, nelamurit, de unde si eroarea.

A dracului cum si-a adus aminte dupa ce a stat o ora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Pole: Ar putea fi si de la centuri vad in mesaj. O sa întreb, da.

Apropo de centuri, la generatia actuala se pot pretensiona daca tragi de ele in fata. Asa am vazut pe net. La generatia e87/e90 exista functia asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eroarea aia e generala pentru tot sistemul de airbag-uri. Din sistemul asta fac parte si centurile. Eroarea poate avea multiple cauze. De la un banal contact imperfect la o capsa de centura sau un airbag care a sarit si nu a fost inlocuit. Sau plasa din scaun. Sunt multe variante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am condus azi un 320d e90 automat. Prima oara intr-un bmw. Concluzia principala, e ceea ce vreau de la urmatoarea masina. Secundare: Automata mi s-a părut ok in general. In oras mi-a plăcut sa folosesc modul manual. In modul automat e f greoaie. Pe sosea e ok, cam zgomotoasa daca accelerezi încet. Daca o pui la podea se dezlantuie. Mi-a confirmat ce ziceam mai devreme, pt mine cuplul de diesel e prea mare. Mi-au plăcut f mult pozitia de condus, vizibilitatea si directia. Suspensia, un compromis, e ok sa zic. Cred ca la F30 e mult mai rafinata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuplu prea mare, wtf? madafacăru' ala ne pune zambetul pe buze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0d cuplu prea mare???

 

Cum ti s-ar parea atunci un 3.5d sau 4.0d??

PeSe: stii, poti calca acceleratia mai domol si atunci nu te mai baga in scaun asa tare. Mai bine sa ai o rezerva de putere pentru orice eventualitate. Just sayin':)

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, fiecare conduce in anumite limite si deci isi alege masina in fctie de asta. Pt mine 2.0 d e prea mult pe o masina de zi cu zi. Imi place sa conduc repede dar nu cu familia in masina. Si eu merg singur... sambata la piata. Deci ce sa fac cu 300 de cai? Sa am o masinuta sport si timp si bani si prieteni cu care sa merg la un circuit de câteva ori pe an, asta ar fi cu totul altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E chestie de obisnuinta, cu dieselul (2.0d). Dupa cateva saptamani de condus zilnic, nu o sa ti se para ca e atat de mare cuplul.

 

Dar fiecare cu nevoia/ obisnuinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest caz, incearca un 318d de la e90 si vezi cum ti se pare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, eu am condus aproape numai benzina aspirat. Un golf 5 diesel 105 CP si o benzina aspirata 1.2 TSI 105 CP sunt singurele exceptii. Asa ca ma raportez la motoarele pe  benzina. Ca sa ma conving, am scos Vectra dimineata din Bucuresti si am apasat mai tare pedala de acceleratie. E clar, comunicarea cu soseaua e cel putin superficiala la Vectra, vreo 20,30 CP in plus ar fi bineveniti, dar modul in care pot controla acceleratia astfel incat sa fiu rapid , f rapid sau podea mi se pare ideal. Nu am putut face asta cu 320-ul, dpmdv; acela avea doar doua optiuni, mergi incet sau mergi racheta.

Cred ca un 118 sau 318 mi s-ar potrivi mai bine.

 

P.S.   Mi se pare ca am deraiat putin de la topic, my bad

P.S.2 M-am lamurit cu ocazia asta de centurile de pe generatia veche, nu le poti pretensiona.

P.S.3 Mi se pare funny ca semnalizarea stanga are semnal acustic diferit de cea dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta un 318d sau benzina (fct de preferinte), pentru ca daca iei seria 1 o sa simti lipsa spatiului de bagaje de la vectra. Seria 1 e mai mult o masina de oras. Daca vrei masina mai de familie, seria 3 este minimul. Ideal este cum are pole - seria 5 touring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.