Jump to content
Sign in to follow this  
dy2

PS3, PS4, XBOX, PC

Recommended Posts

Lume, PS4 ar trebui sa apara in noiembrie. Se poate face deja precomanda. E vreo 1700Ron. Uite aici un chart comparativ:

 

http://www.ign.com/wikis/xbox-one/PS4_vs._Xbox_One_vs._Wii_U_Comparison_Chart

 

Punctele cheie sunt (PS4 vs Xbox):

 

RAM 8GB GDDR5 [9] vs 8GB DDR3 [10]

 

diferenta de la DDR5 la DDR3 e...mare

 

GPU AMD Radeon Graphics Core Next engine w/ 1152 shaders [15] vs 853 MHz AMD Radeon GPU w/ 768 shaders[16]

 

sunt mai multe variabile care intra in discutie la un GPU (tactare, pipeline-uri, shadere, tehnologii onchip); diferenta se vede aici:

 

Peak GPU Shader Throughput 1.84 TeraFLOPS/s[18] vs 1.31 TeraFLOPS/s (estimate)[19]

Edited by ZyZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce treaba are marimea cu rezolutia, in contextul tau?

daca vrei, 1080p.

 

 

conteaza in tot contextul..texturile sunt strambe , neclare , pe ceva mare ..pe hartie si ps3 si 360 scot 1080p, in realitate jocurile mai noi sunt in 720p si 30+fps..

Lume, PS4 ar trebui sa apara in noiembrie. 

 

doar ca in Romania chiar si in alte tari, deja se onoreaza comenzile undeva prin aprilie, din cauza numarului mare de precomenzi.

oficial in Romania nici nu se lanseaza ,nici ps4 nici XO.

 

mai trist ar fi ca odata cu lansarea ps4 o sa fie un update de soft care s-ar parea ca activeaza DRM-ul...iar prin lipsa DRM s-au castigat cei mai multi clienti de partea ps4..in ciuda XO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e graba, nici GT6 n-a fost anuntat inca  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

conteaza in tot contextul..texturile sunt strambe , neclare , pe ceva mare ..pe hartie si ps3 si 360 scot 1080p, in realitate jocurile mai noi sunt in 720p si 30+fps..

 

Asta chiar n-am stiut, o sa incerc sa nu mai beau bere cand utilizez PS3, poate o sa vad si eu texte strambe si neclare, lol.

Sa nu mai zic de faptul ca nu citesti tot ce scriu sau nu intelegi, pot seta diagonala de la 40" pana la 300".

Eu scriu din experienta mea, nicidecum din scrierile de pe net puiule.

Uite, sa zica Apa daca el vede scrisul stramb :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai fratilor, cu toate ca imi pare rau sa stric controversa asta foarte amuzanta, as vrea sa va spun ca, cumva, aveti amandoi dreptate. Da, se vede mai bine un proiector full HD pe un 60" decat un LCD de 60", datorita sharpness-ului. In acelasi timp, cu cat creste diagnonala, iar rezolutia ramane aceeasi, scade ceea ce noi percepem cu ochiul liber, si anume concentratia de pixeli pe inch: ppi (pixels per square inch). Imaginati-va ca pastrati o rezolutia mai mica pe un monitor de 15", apoi pe unul de 19". Pe ala de 19" va fi mult mai deranjanta. Sau in loc sa va imaginati, uite aici un calculator:

 

http://thirdculture.com/joel/shumi/computer/hardware/ppicalc.html

 

1080p  = 1920x1080

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mai ZyZ, deci 1080p se vede mai bine pe 15" decat pe 19" sau mai mare?

Hai sa ne referim la o scara de maxim 1:1, zic ca e ok un proiector, pe cand un tv e limitat de dimensiune, nu?

 

Puiu are dreptate ca se vede mai aiurea jocurile cu rezolutie mica, dar si acolo se rezolva cu o diminuare a diagonalei, asta este avantajul la proiector.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu lua 1080p, ia o rezolutie mai mica, de exemplu 1024x768 si fa o comparatie. Apoi extrapoleaza la 720p si 1080p. Oricum discutia despre jocurile de PS3 e irelevanta, pentru ca majoritatea sunt 720p, discutam despre filme sau altceva nativ 1080p:

 

http://forum.beyond3d.com/showpost.php?p=1113342&postcount=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am si scris ca asa este, la rezolutie mica, se simte vizual, dar fac diagonala mai mica si e ok.

La blu ray nu are rost sa discutam, la o dimensiune a ecranului de 1920 x 1080, nu se compara tv-ul cu proiectorul.

 

Uite o pozamai veche, facuta de mine cu nikonul la proiectie de 300" pe un perete simplu fara "panza" speciala si material 1080p.

 

Nu mai am poza originala sa vezi la dimensiune mare cum se vede, nici nu mai zic de cum se vede live.

 

1380196_10151901759457375_968408017_n.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un demo 1080p de la sanyo :D

 

Azi ma apuc de GOD, il am de ceva ani si inca nu l-am bagat in consola, sunt curios doar de calitatea jocului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recenziile spun ca ar fi fain. Ai incercat Diablo 3 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fullhd arata senzational si pe un tv mare..adica se vad si porii de pe nas

 

in fine, vorbim de lucruri diferite, nu de gameing..

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu abia asteptam Battlefield 4, pe PS3... oricum, dintre COD-uri si BF, eu sunt de parere ca BF bate la cur Call of Duty si pe Campaign si pe Multiplyaer, iar la grafica nu mai vorbesc.

 

ma rog, o sa vad singur ca oricum il iau.#ai jucat Beyond:Two Souls ? am dat jos demoul de pe PS Store si nu stiu ce sa zic, pare cam aiurea, desi e tare laudat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite, sa zica Apa daca el vede scrisul stramb :D

 

Nu stiu cum credeti voi ca vede Apa scrisul dar lumea lui sigur e distorsionata. Cam asa :P

 

scufundare_epava_flash.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu abia asteptam Battlefield 4, pe PS3... oricum, dintre COD-uri si BF, eu sunt de parere ca BF bate la cur Call of Duty si pe Campaign si pe Multiplyaer, iar la grafica nu mai vorbesc.

 

ma rog, o sa vad singur ca oricum il iau.#ai jucat Beyond:Two Souls ? am dat jos demoul de pe PS Store si nu stiu ce sa zic, pare cam aiurea, desi e tare laudat.

:wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu abia asteptam Battlefield 4, pe PS3... oricum, dintre COD-uri si BF, eu sunt de parere ca BF bate la cur Call of Duty si pe Campaign si pe Multiplyaer, iar la grafica nu mai vorbesc.

 

ma rog, o sa vad singur ca oricum il iau.#ai jucat Beyond:Two Souls ? am dat jos demoul de pe PS Store si nu stiu ce sa zic, pare cam aiurea, desi e tare laudat.

 

 

bf4 : story slab de tot , sare dintr-un moment in altu cu un blackscreen cu ceva gen :dupa doua ore.. finalul pur si simplu iti apare scrisu de la generic dupa o misiune aparent banala, grafica..nasoala..multe cadre sunt blurate , bf3 a fost mult mai reusit.

 

dar o sa-l incerc si pe pc, sunt sigur ca la grafica o sa fie o diferenta  notabila fata de 360..

 

Beyond:Two Souls ?! n-am ps3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ca sa nu mai existe dubiu ca este urat pe oldgen..

 

 

se asteapta ca pe noile console bf4 sa "poata" rula astfel :

 

900p / ps4

720p / Xo

 

1080p  pc

 

 

xbox 360 cred ca nici macar 720p nu scoate.. fara anisotropic , antialiasing , cu texture pe low si altele..

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm.. ok, ma bazez pe tine, in ceea ce priveste jocurile pana acum ai fost miez si suntem pe aceeasi lungime de unda.

 

BF3 a fost epic pentru un shooter de genul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe de alta parte , s-ar putea sa fie genial ca si mp pe ps4 cu rezolutia aia , se stie ca lumea nu joaca BF sp ci doar mp 

 

AI-ul din bf4 :)

 

oCpTLIT.gif

Edited by Krebs

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce mai fac consolele asa potente, daca nu sunt capabili sa scoata jocurile la rezolutii bune?

Mai cer si o gramada de bani pe jocuri...

 

Ps. sunt calare de ceva ore pe GOD, pana acum destul de misto.


puiule ai jucat Cod MW3 ? e ceva de el?

iau acum demo, vreau sa vad de ce este asa laudat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.