Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Evitati Austroglass Parbrize

Recommended Posts

Da, am fost sa imi schimbe un cheder, mai exact rama geamului fix de la usa din spate, intrucat s-a stricat chedereul, ma rog, am dat cu racleta si l-am rupt iarna trecuta. Asa incat, am comandat rama/cheder noua, OEM si m-am dus la astia, sa mi-l schimbe. M-am gandit ca fiind o retea mare, cu multe puncte de lucru, sigur fac treaba buna, nimic mai fals.

 

Am luat masina dupa cum vedeti in poze, rama de pe interior taiata pur si simplu (de fapt aia este fix rama noua comandata), trim-ul exterior facut praf, si geamul lipit la loc vai mortii lui, cu silicon pe afara, oribil, lucrare de bordura in cel mai bun caz, plus panoul usii intepat cu surubelnita.

 

Desigur, am facut reclamatie, am completat formular, s-a "constatat" si urmeaza sa imi schimbe trim-ul, masca aia taiata din interior si sa puna geamul corect, fara mazga aia si aspectul ala oribil.

 

Ce e incredibil, e ca m-a luat de-o parte un angajat de acolo cand m-am intors cu scandal si mi-a zis ca a vazut cand mi-a taiat un coleg masca aia de pe interior, pentru ca nu intra geamul si a zis ca ce pula lui, il tai da-l dracu, ca poate nu observa prostu. Eh, prostu a observat si am facut un scandal de proportii biblice.

 

Revin pe masura ce se rezolva, dar pana atuni, evitati gunoiul asta de service:

 

http://austroglass.ro

 

nu inteleg cum plm, te gandesti sa faci asa o lucrare de cacat, cand unu la mana, fix le-am spus sa aiba grija sa nu zgaraie trim-uri sau altceva ca abia am vopsit masina si doi la mana, daca vine unu si da o gramada de bani pe un cacat de cheder, e clar ca e din ala tipicar cu OCD si observa fiecare defect, ca doar de asta baga bani in prostii din astea optice si tu tocmai aluia ii strici 4 repere, grosolan, inlocuind unul singur.

 

E incredibil nivelul slab de servicii din tara asta si pt asta sunt de vina numai clientii care vad, accepta si tolereaza asemenea servicii, pentru ca romanul e si sarac si prost si are impresia ca ii cad gradele daca se arata nemultumit de lucrare, pe banii lui. Este clar ca nu a fost doar o greseala, o greseala e sa atingi un reper, nu sa strici 4 si sa tai ca ciobanu din rama, deci este clar ca de fapt, asa se lucreaza, asta e cutuma

image1.jpeg

image2.jpeg

image3.jpeg

image4.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bad post. 

Edited by F&F

Share this post


Link to post
Share on other sites

austroglass, best in autoglass :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucrare de bordură, literalmente, la Autoglass, am avut eu, cu schimbatul parbrizului la Honda. 

Am sunat asigurarea, au trimis duba, m-a sunat ăla, am coborât cu cheia mașinii și în vreo 40 de minute m-a sunat înapoi că e gata, să cobor să verific și să semnez. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are. 

De aia am întrebat mai devreme, am crezut că a scris greșit când a scris austroglass. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana una alta au de schimbat urmaoarele repere, plus demontat si montat geamul cum trebuie:

 

01 Cover, window frame, door rear right   1     51357044178 $32.42
12 frame for fixed side window, right   1     51357044180 $21.83  
07 Window guide web cover right SCHWARZ 1     51357044190 $26.62  
For vehicles with
Leather "Dakota"/kastanienbraun

LCRK=Yes
 
01 DOOR LINING LEATHER REAR RIGHT KASTANIENBRAUN 1     51427078751 $1008.56   +core
  only in conjunction with  

 

 

 

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=NJ71-EUR-01-2005-E61-BMW-530d&diagId=51_5404

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=NJ71-EUR-01-2005-E61-BMW-530d&diagId=51_5044

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate trebuie sa ne pregatim sa avem parte de servicii din ce in ce mai proaste. Pur si simplu nu are cine sa mai faca servicii de calitate.

Firmele nu mai au de unde lua oameni. Si nu mai au cum sa-i motiveze si nici cum sa-i sanctioneze.

Cam devine realitate bancul ala cu patronul care-i spune clientului sa vorbeasca frumos cu ospatarul, ca ospatarii sunt mai greu de gasit decat clientii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inchida afacerea (dar dupa ce ma aduc la conformitate pe mine), mie nu mi-a spus nimeni cand m-am programat la firma care are slogane la ei pe site cu “ne mandrim cu profesionalism la cel mai inalt nivel”, ca stiti, vedeti ca nu mai avem oameni, aia cu profesionistii e la oha asa boss, va lucra un boschetar de la casa de copii, ma intelegeti ca veti lua masina distrusa dupa, da? da’ si platiti. Puteti veni maine? dar mai dimineata ca sunt baietii inca treji, se apuca de baut dupa 11 stiti... ma intelegeti.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

fac atac cerebral:

 

m-a sunat fix cacatul care a lucrat la masina mea, mi-a zis textual pe o mega arogantza ca "oricum masina e un tomberon", ca nu repara nimic, ca sa-l dau in judecata daca vreau, practic sa sug fix pula, ca n-am cum sa dovedesc si sa fac ce vreau ca pe el il doare-n cur.

 

deci sunt blocat intre limbo si o stare extrema de nervi, cu strambat de gura si tremor generalizat, am vrut sa ma duc pana acolo, dar stiu ca il omor pe acest individ, efectiv eu daca ma duc acum acolo, il omor.

 

pareri? unde sun? ce fac in afara de anpc, unde deja am depus reclamatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cunosti vreun malac de la sala? 

Preferabil sa nu articuleze bine cuvintele si sa aiba macar o cicatrice vizibila 

Era masina sefului si e suparat 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma tu auzi ca mi-a facut masina tomberon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta-l pe facebook, vezi unde sta, pune-i poza la avizierul blocului cu atentionare de pedofil 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e bine asa cu scandaluri. 

Du-te la ANPC, depune plangere scrisa. Mergi si la RAR sa-i reclami. Nu e deloc ok ca atitudine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

factura/chitanta ai?

 

egzista si anaf 

Share this post


Link to post
Share on other sites

am tot, facturi, proces verbal de constatare daune, poze inainte si dupa.

 

deci sunt socat si eu sunt socabil destul de greu.

 

la RAR ziceti? ca la anpc tocmai am depus reclamatie cu formular si toata procedura aia. astia care fac parbrize au nevoie de autorizatie RAR?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la RAR. 

Au sigur autorizatie RAR.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si incearca sa mergi la un alt centru, unde ii rogi cu ceva bani sa constate daunele si ce s-a gresit in reparatie. Gen sa fie o a treia parere, cu stampila si chestii. 

 

Si de unde ai facut vopsitoria/tinichigeria din care sa reiasa ca masina era conforma cu originalul, ca la buletine. 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, Scufi said:

Si incearca sa mergi la un alt centru, unde ii rogi cu ceva bani sa constate daunele si ce s-a gresit in reparatie. Gen sa fie o a treia parere, cu stampila si chestii. 

 

Si de unde ai facut vopsitoria/tinichigeria din care sa reiasa ca masina era conforma cu originalul, ca la buletine. 

 

domle, am facut la ei, proces verbal, unde e consemnat si stampilat ca am acele daune, proces verbal constatare daune, ca am vazut imediat toata nenorocirea aia si n-am plecat fara constatare.  plus poze.

 

ulterior am facut reclamatie scrisa, la ei, unde am atasat si p/v-ul, plus pozele.

 

nu au raspuns nimic, asa incat am facut si la ANPC, ca am toate documentele. si ma suna pe mine cacatul ala, gunoiul pulii mele sa imi zica mie asa ceva, auzi, ca ce pretentii am ca masina e oricum un tomberon.

 

doamne fereste deci n-am patit asa ceva in viata mea, practic fac parnaie daca ma duc acolo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.