Jump to content
Cici86

De unde alimentati?

Recommended Posts

iti spun eu wlf, e comportament mai linar, sunt daca ai un 6 cilindri acolo, fiabilitate etc.. 

DPF-ul asta o sa omoare dieselul complet..  deja din cauza normlor de poluare consuma si mai mult.. in ro chiar nu prea mai e mare afacere, invest e inca ok ca e diferenta mare la pompa, deja la acelasi consum  castigi 15-20% din pretuld e la pompa...altfel.. cum e inro, daca nu faci un zilion de km nu prea merita. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu inteleg ce vrei sa spui cand intrebi care mai e farmecul benzinarului.

 

Pai nu eu am zis asta, Jeleu a zis de farmecul benzinarului, si eu am intrebat care e ala, ca pentru mine nu mai conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca a tinut pastila asta cu gpl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care e farmecu benzinarului? Eu nu il mai vad.

 

Pai, iti iei un benzinar ( aspirat ) pentru fiabilitate mai mare, putere liniara pe o plaja mare de turatii si poate sa scapi de sunetul si vibratiile specifice unui diesel.

Mai putina bataie de cap cu un benzinar aspirat care a fost intretinut decent, parerea mea.

 

Si tu ce faci ? Ii pui o instalatie GPL care pana la urma, oricum o dai, e o improvizatie ulterioara de care nu esti foarte sigur si nu stii cum o sa evolueze pe termen lung fiabilitatea masinii. In plus, diferenta de putere e sesizabila.

 

Cred ca si la revanzare o sa ai o problema, eu cel putin nu as lua o masina care a fost pusa pe gaz de proprietarul anterior. Sunt multe necunoscute.

 

Pentru firma poate e ok dar ca masina personala nu mi se pare tocmai in regula.

 

Nu e nici mare diferenta la consum intre un ex. 530d si 530i. Povestiile alea cu 530d care consuma 8-9 l intr-un oras mare sunt niste cretinisme.

 

Ma rog, discutia se poate continua mult si bine, nu are rost sa o lungim. Fiecare cum ii place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sa-mi bag ..., daca as avea bani mi-as lua o Tesla S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeleu, astea iti sunt tie convingerile si ti le respect.

 

In schimb, eu am avut instalatii instalate pe doua masini, ce-i drept montate noi in service-uri autorizate, cu garantie. 

 

Pai, iti iei un benzinar ( aspirat ) pentru fiabilitate mai mare , putere liniara pe o plaja mare de turatii si poate sa scapi de sunetul si vibratiile specifice unui diesel.

Mai putina bataie de cap cu un benzinar aspirat care a fost intretinut decent, parerea mea. 

 

Pe bune, de cand e considerat motorul pe benzina mai fiabil decat dieselul? in rest, perfect de acord cu tine

 

Si tu ce faci ? Ii pui o instalatie GPL care pana la urma, oricum o dai, e o improvizatie ulterioara de care nu esti foarte sigur si nu stii cum o sa evolueze pe termen lung fiabilitatea masinii. In plus, diferenta de putere e sesizabila.

 

Din experientele pe care le-am avut, sunt convins ca e o necunoscuta daca si cum ar crapa motorul, cu sau fara instalatia gpl. Diferenta de putere este sesizabila, dar la un condus normal nu ai nevoie de tot ce iti poate oferi masina. Oricand poti sa optezi sa mergi pe benzina.

Nu vreau sa mai intru in alte discutii referitoare la economiile pe care le faci din combustibil, fiindca la o adica poti sa schimbi un motor la fiecare 20 000 km pe gpl. In fine...

 

Cred ca si la revanzare o sa ai o problema, eu cel putin nu as lua o masina care a fost pusa pe gaz de proprietarul anterior. Sunt multe necunoscute.

La revanzare o masina dotata cu instalatie gpl are valoare mai mare decat aceeasi masina fara. Poti sa verifici.

 

Pentru firma poate e ok dar ca masina personala nu mi se pare tocmai in regula.

 

Nu e nici mare diferenta la consum intre un ex. 530d si 530i. Povestiile alea cu 530d care consuma 8-9 l intr-un oras mare sunt niste cretinisme.

 

Ma rog, discutia se poate continua mult si bine, nu are rost sa o lungim. Fiecare cum ii place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sa-mi bag ..., daca as avea bani mi-as lua o Tesla S

 

No aia da treaba, tot cuplul disponibil permanent, auzi doar anvelopele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stii ca treaba devine serioasa in momentul in care cineva da raspunsuri, in text, cu rosu.  :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeleu, astea iti sunt tie convingerile si ti le respect.

 

In schimb, eu am avut instalatii instalate pe doua masini, ce-i drept montate noi in service-uri autorizate, cu garantie. 

 

Eu mi-am spus parerea mea, in rest fiecare cum vrea. Foarte bine ca ti-ai pus si nu ai avut probleme.

 

Iar cu fiabilitatea la diesel vs benzina aspirat, uita-te si tu cate probleme apar la un diesel de generatie mai noua si cate componenete costisitoare are in plus fata de un motor sa zicem "simplu" cum e un benzinar aspirat. Evident ca nu e o regula generala si mai sunt exceptii.

Mi se pare mai "pretentios" diesel-ul.

 

La revanzare ma refeream strict la faptul ca nu prea ai de unde sa stii daca instalatia aia e un buna, daca s-a montat corect, de cineva competent.

 

Oricum, nu cred ca are rost sa o mai lungim.

Edited by jeleu
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ma mai intereseaza la o masina decat sa ma duca din A in B intr-un mod confortabil. Putere, cuplu, cilindrii prea putin mai conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ma mai intereseaza la o masina decat sa ma duca din A in B intr-un mod confortabil. Putere, cuplu, cilindrii prea putin mai conteaza.

 

Acum vreo 10 ani cred ca gandeai altfel, nu ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 10-15 ani cam da, conta ce poate masina. Apoi a fost o vreme cand conta cat de scumpa e masina. Si acuma conteaza doar cat de economica si fiabila e masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, din experienta, cea mai tare combinatie ever e masina de firma pe gpl + casco. Ultra-all-inclusive-gen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

as lua si eu un plug in hybrid dinala dar tre sa ai neaparat garaj 

sunt inca scumpe in pana mea.. versiunea normala e 30k si plug in hjybrid e 40k, pai de 10k euro pui benzina sa ajungi pe luna.. 

 

bre cosmin, vezi ca se vand masini cu GPL pe ele de "fabrica", vw, hyndai etc.. asa ca nu mai sunt probleme cu ele. 

BA inca pe injectie directa nici macar injectoare suplimentare nu mai ai, merge instalatia cu injectoarele originala a masini, numai faci gauri in admisie, nimic, doar inca o rampa de alimentare cu o valva si inca un ECU.. 

 

vezi VW TGI  de exemplu, instalatia aia de fabrica e de fapt un prins..

Dealeri MAzda in germania iti pot oferi masina cu 0 km cu instalatie pusa de ei cu garantie reala, in toata reteaua maza. 

Edited by DOMI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo. Am pe cineva in lista de prieteni pe fb, tocmai a pus poza cu pretul benzinei in Texas. 50 centi galonul. Da-o in mortii masii, un galon = 3.87 litri. Deci 12 centi un litru de benzina, adica 50 de bani un litru. Cand eram eu in USA era 3$ un galon si mi se parea wow, era 2.3 lei un dolar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in europa e de porc rau cu pretul.. asta e e. 

e pretul pentru asistenta sociala si asigurarea de sanatate universala.. 

nu aicum sa compari nici un pret de state cu europa.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo. Am pe cineva in lista de prieteni pe fb, tocmai a pus poza cu pretul benzinei in Texas. 50 centi galonul. Da-o in mortii masii, un galon = 3.87 litri. Deci 12 centi un litru de benzina, adica 50 de bani un litru. Cand eram eu in USA era 3$ un galon si mi se parea wow, era 2.3 lei un dolar.

În UK, cam acum 1 an, preturile erau asemănătoare la benzina și motorină, gen £1,4 / litru.

Acum plătești fix același preț / litru, respectiv £0,999, indiferent că pui benzina sau motorină. Asta la shell.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma cac pe el de GPL. O instalatie GPL buna pentru un 6 pistoane costa 7000 lei.Adica nu puscarii d-alea care nu trag ca lumea si dau in nas cand accelerezi brusc pe GPL pana sare pe benzina.

 

Adica o instalatie Prins.

 

Plus ca ideea de a gauri galeria de admisie ma enerveaza. Pe langa asta, in afara de instalatiile astea foarte scumpe, alea mai ieftine sunt si montate urat sau foarte urat.

 

Plus ca mintea mea nu concepe ideea de masina scumpa pe GPL. Inteleg sa pui pe GPL o masina de cateva mii de euro, dar nu una scumpa.

 

Iar masinile din ultimii 2-3 ani cu motoare pe benzina aspirate sau chiar supraalimentate nu consuma mult.

428i consuma super putin.

 

Eu zic ca e mai simplu sa iei un diesel daca vrei consum mic pe o masina mai veche de 3-4 ani.


Iar cu fiabilitatea la diesel vs benzina aspirat, uita-te si tu cate probleme apar la un diesel de generatie mai noua si cate componenete costisitoare are in plus fata de un motor sa zicem "simplu" cum e un benzinar aspirat. Evident ca nu e o regula generala si mai sunt exceptii.

Mi se pare mai "pretentios" diesel-ul.

 

La revanzare ma refeream strict la faptul ca nu prea ai de unde sa stii daca instalatia aia e un buna, daca s-a montat corect, de cineva competent.

+1

 

Benzina aspirat vs. diesel (evident supraalimentat) ---> Ce rost are sa deschidem subiectul? In afara de N42/N46 si alte motoare problematice, diesel-ul e mai putin fiabil pentru ca e mult mai complicat.

 

Eu n-as lua o masina cu instalatie pe GPL.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i asa ca este absolut de vis cand Ciupa are dreptate?  :dance2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, Rarese. Numai tu ai plecat atat de aproape. Te face Redcap

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la pretul ala de dumping ma intreb , merita sa ai o benzinarie in USA? adica cat profit poti face la 12 centi litrul? faci profit macar sa poti plati lumina? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa nu faci? Crezi ca ei au ca noi dieseluri cu 5% consum afara? O fi pretu mic, dar aia alimenteaza de 3 ori mai des ca noi daca consuma  15% pe autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.