Jump to content
Sign in to follow this  
Victorxion

Alimentare defectuoasa E39 M57D25

Recommended Posts

Salutare tuturor!

O problema care parea marunta a ajuns sa-mi dea mari batai de cap. In urma cu cateva luni, motorul a inceput sa-si piarda din putere si sa aiba intreruperi la turatii mari. Problema s-a agravat, totul culminand saptamana trecuta cu aparitia in bord a martorului DDE error. 

Am testat cu INPA-EDIABAS si am gasit urmatoarele erori:

 

512     Injector cylinder 1

Error not present Sporadic error load cut off

256     air mass meter

Error present

Signal open circuit or short circuit to B

516     Injector cylinder 2

Error not present Sporadic error load cut off

4496   Rail-pressure plausibility

Rail-pressure regulating valve

400    Rail-pressure sensor

Error not present

Open circuit or short circuit to B+

 

Dacă merg sub 2000 rot/min, totul e OK, daca incerc sa obtin mai mult, totul o ia razna, nici la relanti nu mai merge motorul uniform.

ÃŽntrebarea mea este daca eroarea este cauzata de injectoare sau de sistemul electric de comanda. Sau ce ar trebui sa fac in continuare?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai in masura sa iti raspunda este Similea. 

 

Eu as banui pompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare.

 

256     air mass meter

Error present

 

debitmetrul? :)

 

nu te pune nimeni sa-l cumperi, da' n-ar fi rau sa gasesti vreunul bun cu care sa faci vreo proba.

 

macar iti faci o idee.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sterge-i toate erorile si vezi ce eroare mai apare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu cred ca este foarte dificil sa identifici exact ce are masina, chiar si cu un tester, daca nu stii sa interpretezi corect erorile.

 

asa sa schimbi piese dupa ureche este ceva ce, cu tot respectul, numai Similea ar face.

 

daca ar fi asa sa imi dau cu parerea, as zice pompa aia de se strica la diesel, nu stiu exact cum se numeste. pompa de inalte sau ceva de genul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia de sub prag. Insa de obicei, cand se strica aia, se opreste din mers panarama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sterge-i toate erorile si vezi ce eroare mai apare.

Asta da. Insa probabil e mai bine sa mergi la un service. Nu e suficient sa ai tester ca sa-ti repari masina.

 

Nu cred ca au vreo legatura pompele in cazul asta.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de aceea am întrebat pe aici. Poate cineva a mai avut problema asta sau È™tie să interpreteze. Răspunsul â€mergi la serviceâ€, cu tot respectul, puteam să mi-l ofer È™i singur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e c-a fost la service. Din pacate la unul recomandat de mine si acum cred ca-i vine sa ma stranga de gat

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar teoretic, simptomele descrise de el, nu ar indica injectoare defecte ? adica ma gandesc ca, o intrerupere a motorului asa cum o descrie el = intrerupere de alimentare = foarte posibil injectoare. asta coroborat cu mesajele care arata erori la injectoare.

 

parerea mea neavizata fireste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se stie cat de vechi sunt erorile, nu a atasat si kilometrajul aferent.

Erorile not present pot fi vechi de 5 ani, nu te poti apuca sa faci diagnoza dupa ele.

Stergi tot si vezi care sunt erorile actuale. Dupa aceea vezi ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai de aceea am întrebat pe aici. Poate cineva a mai avut problema asta sau È™tie să interpreteze. Răspunsul â€mergi la serviceâ€, cu tot respectul, puteam să mi-l ofer È™i singur.

 

Deci e vorba de masina lui Similea. In acest caz, probabil ca indemnul MERGI LA SERVICE! trebuie repetat.

 

Ceva de genul:

 

 MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE!  MERGI LA SERVICE! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu este masina lui Similea, este a unui amic de-al lui.

 

Similea avea 530d nu 525d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar teoretic, simptomele descrise de el, nu ar indica injectoare defecte ? adica ma gandesc ca, o intrerupere a motorului asa cum o descrie el = intrerupere de alimentare = foarte posibil injectoare. asta coroborat cu mesajele care arata erori la injectoare.

 

parerea mea neavizata fireste.

E posibil sa fie senzorul ala de presiune in rampa, insa trebuie vazut daca apare iar eroare.

Un injector defect nu se manifesta asa.

 

Ceea ce nu-mi place la topicurile astea tehnice in care cineva incearca sa-si rezolve problema pe baza de sfaturi este ca in cele mai multe cazuri nu se ajunge la nici un rezultat. Si de multe ori trebuie verificate lucruri care in 10-15 minute le verifici la un service si aflii niste raspunsuri imediate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar e frustrant pentru mine sa citesc asa ceva, serios. Mai ales alea de pe bmwclub. Dupa 2 saptamani de pareri, cel cu problema nu face aproape nimic, dar inca e nemultumit si revoltat pe BMW.

Sau d-alea cu "am ulei pe sub masina. Spuneti-mi si mie de unde o fi".

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un 525d care nu se tura deloc peste 2000 rot nici la relanti nici in vreo viteza problema a fost pompa de transfer de sub scaunul soferului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis că erorile au apărut săptămâna trecută.

Topicurile astea au rolul de a evita să dai bani aiurea la o diagnoză făcută la reprezentanță (180 ron) sau să schimbi piesele la întâmplare ca să vezi dacă merge. Soluționarea problemei e utilă atât pentru cel care a lansat topicul, cât și pentru alții care ar putea s-o pățească la fel.

Căutam un răspuns de la o persoană care a mai întâlnit situația asta.

Propun să se schimbe denumirea topicului în â€Probleme tehnice rezolvate în serviceâ€.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea celor care posteaza pe forumuri au o experienta extrem de limitata. 

Vad pe un topic ca cineva are o problema cu o masina similara cu a lor si simptomele par similare. De multe ori si descrierea e vaga. Nu se precizeaza destule detalii destul de importante, gen cand se manifesta (la cald sau la rece sau intotdeauna), daca problema a aparut deodata sau dupa o alimentare cu combustibil sau chiar dupa o interventie la masina etc.

Apoi oamenii respectivi recomanda in general schimbarea unor piese sau isi dau cu parerea pe baza experientei pe care au avut-o. 

Daca vreodata s-au dus la un service si au platit degeaba niste bani pe o constatare, automat raman in cap cu ideea ca mecanicii sunt niste tepari si ca service-urile sunt degeaba. Concluzia e ca in general scutesti foarte mult timp daca te duci la service. Si da, exista service-uri pline de tepari, dar nu putem pune pe toata lumea in aceeasi oala.

Cea mai mare problema e ca multe simptome pot avea n cauze. Existe niste detalii fine care sunt cunoscute doar de catre cei care se intalnesc cu aceste probleme zilnic.

La fel de important este faptul ca un tester nu-ti spune ce piesa trebuie sa schimbi. Iti da niste indicii si in functie de ele, pe baza experientei acumulate in timp, poti sa tragi niste concluzii si sa repari masina respectiva.

 

Forumurile auto sunt pentru socializare.

 

Dacă merg sub 2000 rot/min, totul e OK, daca incerc sa obtin mai mult, totul o ia razna, nici la relanti nu mai merge motorul uniform.

 

Vezi daca vreun fir de la mufele de la injectoare pare ciupit sau intrerupt.

Fa o proba cu un senzor de presiune in rampa.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate i-o imprumut io miercuri, cand vin in B

 

Dormi, Xioane? Halou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Similea e ca Aurora boreala. Se arata doar când sunt întrunite simultan toate condițiile necesare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.