Jump to content
Sign in to follow this  
Pole

Kipiliruri - Cumparari, Vanzari, Troc

Recommended Posts

ce aveti ma?

 

In loc sa va bucurati...plm, e cam prima oara cand am parte de un kilipir, pe bune vorbesc. De fiecare data am dat cat mi s-a cerut, nu am negociat mai nimic niciodata. Ca asa sunt eu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e cam prima oara cand am parte de un kilipir, pe bune vorbesc.

Să-i mulțumești mistrețului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti nebun ? Foarte bine daca e asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici mie nu-mi place sa negociez, e o tiganeala ieftina.

Exceptia ar fi la targ pentru ca acolo e pe baza de negociere, dar daca pretul mi se pare corect cumpar fara sa mai negociez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, aici ma mir si eu. Il stiu pe unu' care ar trage de pret si daca primeste de pomana :)

 

Si ma simt fraier pe baza celor spuse mai sus :)


pese: e cleptoman. in adevaratul sens al cuvantului, nu vreo impresie a mea de moment despre el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa fii domn si sa te comporti intr-un mod elegant nu e la indemana oricui. N-ai de ce sa te simti fraier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos si sa ai parte de el bre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E complicata si negustoria asta. Eu unu nu simt ca-s un bun negustor, de exemplu. Sub orice aspect as privi lucrurile.

 

Ca oi fi un domn, mersi :) Uneori totusi simt ca nu-mi tine de foame :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca unii nu separa lucrurile, nu inteleg contextul.

 

Inteleg perfect sa incerci sa negociezi pretul in limita bunului simt, insa exista situatii cand incercarea de negociere demonstreaza doar caracterul ieftin.

 

A fi un bun negustor nu inseamna sa platesti putin.

 

Si nici sa profiti de ignoranta vanzatorului nu mi se pare un lucru corect.

 

De exemplu, un mos vindea in targ niste scule Snap On. Si vindea un clichet care pe eBay costa in jur de 70 USD cu 40 lei. N-am putut sa fiu o zdreanta si sa-l iau cu atat de putin. I-am dat un milion ca sa nu profit aiurea.

Majoritatea sculelor le cumpar noi, insa uneori gasesti unele chestii foarte misto in targ, mai ales vechituri.

 

Eu sunt de parere ca in viata totul se echilibreaza. Faptele se intorc, atat bune cat si rele.

Edited by Bogdan
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, o enciclopedie deschisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și cu milionul s-a dus acasă rupt de beat, pe când, cu 40 de lei, ar fi băut vreo 2 beri și restul îi rămânea în buzunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era bun WLF acum, ca m-ar fi interesat parerea lui :)

 

Pfiu, e complicat, Bogdan. Ai dat 100 pentru ca i-ai avut la tine. Daca aveai doar 50 de lei? :)

 

Intreb si eu, fara nicio intentie de a duce discutia undeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, pur si simplu asa am simtit ca ar fi corect.

Daca aveam doar 50 lei nu ma duceam la targ. Nu-mi place sa-mi fac inima rea.

 

Sau alt exemplu. Am gasit la un om in targ o surubelnita englezeasca veche, d-aia de tamplar, si un cleste forjat foarte tare. Vroia 5 lei pe orice articol. Evident ca i-am dat 10 lei fara negocieri.

Ceilalti incercau sa mai traga de pret. Sa ia 3-4 chestii la 10 lei, sa tot negocieze. Atata timp cat iei ceva la un pret foarte bun, e de prost gust sa incerci sa mai negociezi. Eu asa vad lucrurile.

 

Pe de alta parte, la targ astia care vor sa mai faca si ei un ban cu niste vechituri sunt tot mai putini. Cei mai multi sunt niste bulangii care cumpara tot felul de chestii de pe net la pret mic si incearca sa profite de ignoranta cumparatorilor care de cele mai multe ori sunt oameni care nu prea stau pe net.

Plin de scule Yato vandute mai scump decat pe net. Sau tot felul de chinezarii vandute la suprapret.

Cel mai nasol e cand ii vezi pe aia care-si vand toate lucrurile de prin casa, inclusiv pozele si tablourile.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dat 100 pentru ca i-ai avut la tine. Daca aveai doar 50 de lei? :)

 

Similea i-ar fi cerut moșului 50 de lei împrumut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.