Jump to content
SLY

Fotografie

Recommended Posts

Unde userii pot sa posteze fotografii cu ei si/sau masinile lor.Discutii despre arta fotografica in general

Share this post


Link to post
Share on other sites

parca mi-as mai lua un dslr. pe ultimu' l-am vandut, ca s-a umplut de praf pe raft.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau mirrorless, recomandari ?

Trebuie sa apara acusi (la inceputul lui Noiembrie) Nikon FM2, full frame, mirrorless. Asta daca esti Nikonist. Daca nu, au cei de la Sony A7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa apara acusi (la inceputul lui Noiembrie) Nikon FM2, full frame, mirrorless. Asta daca esti Nikonist. Daca nu, au cei de la Sony A7.

 

Aparent Nikon FM2 n-o sa fie mirrorless.

Sony nu prea vreau pentru au experienta de a face drop la toata linia de productie cand ceva nu mai este rentabil.(din cate stiu au schimbat montura de vreo 3 ori)

Nu neg ca au scos niste chestii foarte competente in ultima vreme dar....ma abtin inca.

 

Macar la Nikon stiu ca imi merg aceleasi sticle si pe entry-level si pe professional.

 

Mai degraba ma tenteaza un Fuji(X-Pro1) sau Olympus(OM-D) dar ..iar nu stiu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot e despre foto, sa pun amprenta si aici, sper ca este destula Apa in poze...

 

s8ed.jpg

6u7v.jpg

b78l.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat e unul din ala bre? Asa, mai de muncit o iarna la el...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde mult ce dotari are la interior, stareb tehnica, etc.

Am vazut si la 12.000 si la cateva sute.

Eu caut unul pentru restaurat, am spatiu pentru depozitare si timp pentru reparatie...  am vazut ceva dar astept marea ocazie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 mii..si cam ce dimensiune.

 

Vad ca la noi se vand vechituri si pana-n 10 mii. E un site cu anunturi in italia, da am uitat cum

Gata cu offtopicu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai vedea o vechitura de aici, la noi ai zice ca e noua :D

M-am dat intr-una de 18-20 metrii, 3 dormitoare matrimoniale, 6 camere pentru echipaj, 2 catarge, am pus poze la vremea aia.

Gata, dincolo detalii :P


ca sa iti faci o idee la ce vezi in pozele de mai sus, uite ceva asemanator.

 

  http://www.boat24.com/it/Barca+a+vela/ALUMINIUM+-+SLOOP++WELTUMSEGELUNGSYACHT/detail/79939/

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania costa foarte scump sa tii o barca.

Multi oameni care au barci prefera sa le tina in alte tari sau pe uscat daca nu sunt foarte mari si pot fi tractate cu masina.

Ideea asta de velier e foarte tare pentru ca poti sa pleci si in larg.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si aici este scumpa intretinerea, taxele portuare sunt destul de mari, milionarii prefera sa stea in larg pentru a evita taxele, avari rau.

Uite-i aici, poro cervo e putin mai in stanga... daca aduni toata barcutele ce se vad, strangi cateva miliarde de euro :P

Vin in gomole pe plaja, lasa mizerie in urma lor, zici ca-s romani. :D

 

h5z3.jpg

 

apropos de barcute, am vazut iahtul lui DD, il tine aici pe insula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aparent Nikon FM2 n-o sa fie mirrorless.

Sony nu prea vreau pentru au experienta de a face drop la toata linia de productie cand ceva nu mai este rentabil.(din cate stiu au schimbat montura de vreo 3 ori)

Nu neg ca au scos niste chestii foarte competente in ultima vreme dar....ma abtin inca.

 

Macar la Nikon stiu ca imi merg aceleasi sticle si pe entry-level si pe professional.

 

Mai degraba ma tenteaza un Fuji(X-Pro1) sau Olympus(OM-D) dar ..iar nu stiu :)

 

Si s-a lansat. N-are nici o treaba cu mirroless-ul din pacate.

 

Nikon Df, performanta absoluta intr-un pachet retro
 

Bucuresti,  5 noiembrie 2013 – SKIN, unic importator Nikon in Romania,  anunta astazi modelul Df, un nou gen de aparat foto digital cu vizare prin obiectiv, in stil retro, dedicat pasiunii de a fotografia. Aparatul foto Nikon Df imprumuta aspectul fizic al aparatelor foto Nikon clasice cu vizare prin obiectiv, cu film de 35 mm, dar este construit pentru a raspunde cerintelor pasionatilor de fotografie digitale din zilele noastre.

 

Nucleul aparatului foto Df are la baza acelasi senzor CMOS in format FX, de 16,2 megapixeli si acelasi procesor EXPEED 3 cu care este echipat D4, varful gamei profesionale de la Nikon. Fotografiile beneficiaza de culori fidele, bine saturate si de o profunzime naturala, chiar si atunci cand se fotografiaza spre limita superioara a intervalului ISO, care se extinde pana la sensibilitatea ISO 204.800 (echivalent).

 

Confortul si controlul se asociaza perfect prin intermediul selectoarelor mecanice randalinate, care permit o operare simpla si sigura. Sensibilitatea ISO, compensarea expunerii, modul de expunere si modul de declansare pot fi setate direct prin intermediul acestora, fara a utiliza meniul aparatului foto. Vizorul cu pentaprisma din sticla ofera o acoperire de aproximativ 100% a cadrului si o marire de 0,7x, precum si un mod de decupare DX cu marcaj pe vizor.

 

Modelul Df duce compatibilitatea cu obiectivele NIKKOR la un nou nivel, el dispunand de o parghie pentru cuplarea dispozitivului de masurare. Aceasta permite atasarea directa la aparatul foto chiar si a obiectivelor NIKKOR non-AI. Cand se fotografiaza cu un obiectiv non-AI in modurile A (Prioritate diafragma) sau M (Manual), aparatul foto Df permite masurarea la diafragma maxima, la fel ca in cazul obiectivelor AI. Caracteristicile obiectivului, precum distanta focala si setarea de diafragma maxima pot fi definite usor cu ajutorul unor setari simple ale aparatului foto, permitand acestuia sa recunoasca setarea de diafragma si sa calculeze expunerea corecta.

                        

Dirk Jasper, manager in cadrul departamentului Professional Products, Nikon Europe, declara: „De la bun inceput, conceptul care a stat la baza acestui aparat foto a fost fotografierea pura. Este un aparat foto care iti induce dorinta de a-l apuca pentru a iesi afara si a fotografia.â€

 

Fiind sensibil pana la -1 EV, compatibil cu obiective de pana la f/8 si dispunand de patru moduri zona AF (inclusiv urmarire 3D), sistemul AF al aparatului foto Df asigura o acoperire rapida si precisa pe intregul cadru, chiar si in conditii de iluminare dificila.  Unitatea obturator extrem de precisa a fost testata la 150.000 de cicluri, cu un timp de expunere minim de 1/4.000s si sincronizare cu blitul de pana la 1/200s.

 

Noul aparat permite efectuarea manuala a unor setari extrem de precise pentru balansul de alb, permitandu-va sa atribuiti un balans de alb in punct unic zonei specifice a cadrului pe care o selectati in timpul fotografierii cu vizualizare in timp real.

 

Nikon Df va fi livrat in Romania impreuna cu un obiectiv in editie speciala de la Nikon cu aspect retro, cunoscutul NIKKOR AF-S 50mm f/1.8G, amandoua urmand sa fie disponibile la partenerii Nikon din Romania la sfarsitul lunii noiembrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e foarte fain, daca as avea vreo 3000 de usd de aruncat, as lua unul numai pentru cum arata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

o doamne. pun pariu ca baldabac in dunare, la a treia iesire.

 

o sa-mi iau si eu ceva, la un moment dat. dar, fiindca sunt total afon, o sa caut un sh pana in 10 mils.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merita daca esti total delasator cu obiectele. Astea-s pentru astia care manifesta o grija clinica pentru ele. Eu nu pot sa fiu asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am zis mai sus, elgi 4eva. asta e genul meu.

 

inteleg ca pasiunea asta cu pozatul nu numai cacosta mult, dar implica si mult STUDIU

 

or io inca nu stiu sa reglez setarile de imagine ale unui teveu, d-apoi...

 

 

dar da, mi-ar placea sa am 7 mii de poze cu ce-mi place mie, sa le rasfoiesc iarna la gura sobei

Share this post


Link to post
Share on other sites

A aparut si in RO la f64 la doar 14.000 RON cu 50/1.8 sau 13.000 body.

 

Sunt cu capul, e mai scump decat un D800 si nu-i vad rostul.

Tare mi-e ca Nikon o sa piarda (daca nu deja a pierdut) batalia pe mirrorless.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.