Jump to content

Recommended Posts

Bani Fiat? Sunt mai prost decat credeam, ce cacat mai sunt si astia?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

There is a famous story, we don’t know if it’s true, about how in the late summer of 1929, a shoe-shine boy gave Joe Kennedy stock tips, and Kennedy, being a wise old investor, thought, “If shoe shine boys are giving stock tips, then it’s time to get out of the market.” So the story says Joe Kennedy sold all of his stocks and made a killing, and maybe that’s the beginning of the fortune that made JFK president three decades later. 

13 minutes ago, Pole said:

Bani Fiat? Sunt mai prost decat credeam, ce cacat mai sunt si astia?

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_money

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Pole said:

Bani Fiat? Sunt mai prost decat credeam, ce cacat mai sunt si astia?

 

Cand iti vin sunt bani in-fiati

 

cand iti pleaca nu stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Bogdan said:

Nu inteleg, pe bune.

Ceea ce zici pare valabil pentru tari din lumea a treia. Pentru Venezuela. Acolo intr-adevar asa se intampla.

Cryptomonedele sunt mult mai volatile decat banii Fiat.

Inflatia e problema cu banii Fiat, nu volatilitatea.

 

Fata, eu ma refeream ca si store of value. Valutele au problema inflatiei. Crypto are volatilitate mare. Ambele pot ajunge sa valoreze 0 sau pe acolo cu interesele potrivite. Eu asta spuneam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, d-aia nu sunt investitor. Nu inteleg nimic. sa-mi bag pula.

 

Dolarul a avut inflatie de 1.39% pe an din 1800 pana acum. Dupa mine, un diletant, pare destul de putin.

Lira sterlina a avut inflatie de 2.04% pe an din 1751 pana azi.

Devalorizarea clar exista. Insa, hai sa facem alt calcul.

Puterea de cumparare a $100 000 in 2010 e $121 472 astazi. Deci pierzi 21 000 de dolari prin inflatie in 11 ani daca ai 100 000.

In comparatie, Bitcoin a picat la -70% de mai multe ori din 2010 pana acum.

Majoritatea criptomonedelor care au existat din 2010 pana acum nu mai exista deloc. Deci banii aia s-au dus pe pula, nu?

https://coinmarketcap.com/historical/20150906/

Cate mai exista dintre astea?

 

Deci ce "store of value" ai daca totul se schimba peste noapte sau in cateva ore?

 

Peercoin, Omni, Namecoin, Querk, Megacoin, Bitshares PTC. Isi mai aminteste cineva de astea? 

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fata, hai sa-ntelegi cat insemna un dolar in 1800. Avem 220 de ani

 

1*(1+0.0139)^220= 20.84

 

Asta inseamna ca un dolar din 1800 inseamna 20.84 dolari astazi. 

 

Am gasit pretul aurului  din 1833 incoace. Atunci hauro era 18.93 dolari. Pretul de atunci in banii de azi ar insemna 18.93*(1+0.0139)^220= 394.53 dolari sau, grosier, poti face 18.93*20.84. asta ar fi valoarea aurului. Astazi uncia de aur costa 1783.55... Ce zici? Auro e mai bun store of value sau dolarul?

Eu am zis de crypto ca nu au o utilitate reala pentru omul/firma normala pentru ca ai alternative safe si ieftine. Crypto e bun acum pentru quick money. Altceva, personal, nu vad

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ai luminat, asta e clar. Aia poti sa gasesti cu google in 2 secunde. Poate ai uitat, insa cautarile cu google sunt specialitatea mea. 🤣

Era clar ca aurul e store of value mai bun decat banii de hartie, ca doar d-aia era folosit gold standard. 
Eu doar am zis ca afirmatia ta, prin care comparai volatilitatea banilor fiat cu a cryptomonedelor, nu stiu daca sta in picioare. 
Am citit si ca India si China cumpara foarte mult aur. Asta in timp ce englezii au vandut mare parte din tezaurul Bank of England prin ‘99 si au cumparat Euro in loc. Probabil o mare greseala. 
Romania si-a dat tezaurul rusilor, asa ca exista miscari si mai proaste. 
 

Problema e alta. Din nou, sunt doar un diletant. 
Jocul asta cu banii pare a fi un scam enorm, dar unul sprijinit de banci, sau chiar creat de banci. 
Cat valoreaza un dolar fata de cat valora acum 220 de ani e aproape irelevant. De ce? Pentru ca astia oricum jongleaza cu bani care nu exista. 
Sa zicem ca MAS pune 100 Euro la banca. Vin alti oameni si se imprumuta de la banca, asa ca banii lui MAS ajung la ei, iar ei trebuie sa plateasca dobanda. Asa credem, nu

De fapt nu e real. Astia intr-adevar tin banii tai, dar imprumuta mult peste ceea ce detin. 
Banii au ajuns doar niste cifre pe un monitor. 
De aceea a existat criza din 2008 si tot de aceea se va intampla din nou. 
Crypto e doar o loterie. Sistemul bancar exista de cat timp? 2000 de ani? 
 

Ce poate face un om normal? Cumpara aur? Cumpara crypto? Tine bani la saltea?

Tii un lingou in casa in caz ca pica sistemul bancar?

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Bogdan said:

Ce poate face un om normal? Cumpara aur? Cumpara crypto? Tine bani la saltea?

Tii un lingou in casa in caz ca pica sistemul bancar?

 

ii astept pe cei cu lingouri de aur sa le vand faina si drojdie cand vine criza, mergem pe paritate 2:1, sa nu zica ca-s bulangiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Bogdan said:

 

Ce poate face un om normal? Cumpara aur? Cumpara crypto? Tine bani la saltea?

Tii un lingou in casa in caz ca pica sistemul bancar?

Aaahhhh! Yeees! I remember now...Doktor Google, nu? :)))))

 

Mah pula, cred ca nu m-am exprimat eu bine. Eu incercam sa spun ca valutele sau crypto nu sunt mijloace bune pentru rezerve mari, rezervele de avere sau cum vrei sa zici. 

 

Eu vad asa lucrurile: decat bani la saltea, mai bine monede de argint/aur

Vreau sa fac investitii in diverse? Logic, folosesc valute.

Vreau quick money cu potential mare de risc, dar si potential mare de castig? Folosesc crypto. 

Fiecare unealta isi are utilitatea ei. O sa spui de Hodleri. Aia au fost cei care au cumparat fff ieftin btc si eth la inceput cu sume care nu-i deranjau - cu 40 de centi pentru 1BTC, prin 2011 parca, puneai la "risc" 40 de dolari si luai 100BTC...40 de dolari nu stateai in ei. Nici 400 de dolari nu stateai in ei si cumparai 1000 BTC. Acum singura chestie pe care o poti face este sa astepti sa pice iar crypto la un nivel acceptabil si sa investesti niste bani care nu te deranjeaza sa-i pierzi si sa vinzi la valul urmator, peste 3-4 ani. Crypto este ciclic, ca orice bursa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

au picat azi noapte toate monedele importante cu 20-25%

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, MAS said:

 

Vreau quick money cu potential mare de risc, dar si potential mare de castig? Folosesc crypto

 

And we all know how well that went.🙄 Bine, cineva clar a facut quick money...

Share this post


Link to post
Share on other sites
30 minutes ago, Pole said:

 

And we all know how well that went.🙄 Bine, cineva clar a facut quick money...

Eu nu cumparasem eth ala. L-am minat prin 2017

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dar aluia i-ai facut plangere pe undeva, l-ai cautat si tu sa ii rupi gleznele, ceva rudimentar de genul asta? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facut plangere la politie impreuna cu cert-ro...

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Dan98 said:

nici eu nu am gasit nimic inca despre el

Iti multumesc mult ca-l cauti si tu. Un ip,ceva daca gaseam despre el era cred foarte de ajutor. In afara de adresele portofelelor lui, nimic altceva din datele sale de identificare nu cred ca e real 

Share this post


Link to post
Share on other sites

oricum mas, ai fost copil

 

pana n-ai banii in mana nu dai nimic,

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O fi vreun pustan cordit de 16 ani.

9 minutes ago, MAS said:

Iti multumesc mult ca-l cauti si tu. Un ip,ceva daca gaseam despre el era cred foarte de ajutor. In afara de adresele portofelelor lui, nimic altceva din datele sale de identificare nu cred ca e real 

 Te pisi pe el de ip, orice prost stie sa foloseasca un cacat de vpn

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, MAS said:

Iti multumesc mult ca-l cauti si tu. Un ip,ceva daca gaseam despre el era cred foarte de ajutor. In afara de adresele portofelelor lui, nimic altceva din datele sale de identificare nu cred ca e real 

 

poti incerca un bait daca vrei, cont nou, scoate-l din afara telegram pe whatsapp cumva

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Cefi said:

Un om normal da banii pe curve, dom le

Si cu astea trebuie multa grija. Mai ales ca si astea s-au schimbat. Acum exista sugardating si tot felul de modalitati pentru a face fraierii de multi bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, MAS said:

Aaahhhh! Yeees! I remember now...Doktor Google, nu? :)))))

 

Mah pula, cred ca nu m-am exprimat eu bine. Eu incercam sa spun ca valutele sau crypto nu sunt mijloace bune pentru rezerve mari, rezervele de avere sau cum vrei sa zici. 

 

Eu vad asa lucrurile: decat bani la saltea, mai bine monede de argint/aur

Vreau sa fac investitii in diverse? Logic, folosesc valute.

Vreau quick money cu potential mare de risc, dar si potential mare de castig? Folosesc crypto. 

Fiecare unealta isi are utilitatea ei. O sa spui de Hodleri. Aia au fost cei care au cumparat fff ieftin btc si eth la inceput cu sume care nu-i deranjau - cu 40 de centi pentru 1BTC, prin 2011 parca, puneai la "risc" 40 de dolari si luai 100BTC...40 de dolari nu stateai in ei. Nici 400 de dolari nu stateai in ei si cumparai 1000 BTC. Acum singura chestie pe care o poti face este sa astepti sa pice iar crypto la un nivel acceptabil si sa investesti niste bani care nu te deranjeaza sa-i pierzi si sa vinzi la valul urmator, peste 3-4 ani. Crypto este ciclic, ca orice bursa...

Nu stiu daca a avea rezerve mari este tocmai problema noastra.

 

Si ce faci cu monedele alea de argint sau aur? Unde le schimbi, cum le folosesti, cum le tii in siguranta?

 

Nu cred ca crypto e ok pentru "quick money". Aia inseamna sa privesti monedele astea ca o loterie, iar asta inseamna riscuri foarte mari. Singura varianta in care poti face bani cu crypto este sa cumperi si sa pastrezi pe termen lung. Dar sa alegi foarte bine momentul in care cumperi.

Si tot exista riscuri mari.

 

Noua, romanilor, ne lipseste cu desavarsire educatia financiara. Cheltuim mult peste capacitatile pe care le avem. Ne indatoram pentru o masina sau un apartament de cacat.

Daca as avea "rezerve mari", probabil as cumpara ceva proprietati imobiliare. Alea sunt safe pe termen lung si nu prea are cum sa ti le fure cineva.

Sa tii sume mari in aur ascuns prin casa te face o tinta. Sigur faci greseala de a povesti cuiva si te trezesti cu baietii veniti la pont. Sau poti sa le tii la banca in cutie de valori.

 

Chestia logica si de bun simt este sa nu alegi o singura varianta, adica sa ai un portofoliu diversificat. Poate ca o varianta se dovedeste a fi gresita, dar sunt slabe sanse sa pice tot si pe termen lung.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau sa ai spiritul ala de jucator. Sa-ti placa sa risti sume mari. 
Prin crypto poti face intr-un an ceea ce poti face in bursa in 100 de ani. Doar ca poti pierde sau castiga la fel de usor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.