Jump to content

Recommended Posts

Urasc Revolut-ul. Au un serviciu de relatii cu clientii de cacat. Iti pot bloca contul cand vrea pula lor si iti raspund tot cand vrea pula lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, MAS said:

Si va mai creste. Este un hype. Realmente nu au vreo mare utilitate, daca ma-ntrebi pe mine. Sunt la fel de reliable ca si currency-urile.

 

Din contra, au o utilitate enorma.

Evident ca se spune ca platile facute de lumea interlopa si spalarea de bani ar fi chestii izolate, un procent extrem de mic. Dar de unde poti sa stii? In plus, exista enorm de multe tranzactii false, deci e greu spre imposibil sa faci o statistica. Cat control are are cineva asupra cryptomonedelor? 

Am vazut cu totii cum au gasit sume enorme, caramizi de bani pe la traficanti. Bani paletizati pur si simplu. Sume atat de mari incat pot fi cantarite pentru ca nu pot fi numarate eficient. In contextul asta, cum sa crezi ca astia isi pot baga banii la banca? Mai ales ca, pana si in Romania, nu te mai poti duce sa-ti cumperi apartamente, case sau masini cu banii in sacosa de rafie. 

Trebuie sa platesti sume de peste 5000 euro doar prin banca. Sumele de peste 5000 Euro sunt raportate de catre banci. 

La tranzactii de peste 10 000 euro ajungi sa dai declaratii pe proprie raspundere despre sursa banilor. Deci se fac eforturi foarte mari de catre state ca sa te prinda daca ai bani negri.

Cryptomonedele intra frumos de tot in scena la faza asta.

Atata timp cat nu iti transformi cryptomonedele in bani printr-o banca din Romania, nu cred ca statul roman te poate depista. Stim cu totii cum functioneaza statul roman. 

4 hours ago, SLY said:

tranzactionati pe revolut, are inclusiv crypto, aur si argint. va schimbati direct in cont si scoateti de la bancomat. 

Revolut raporteaza tot la ANAF.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Revolut le da telefon, auzi dorele, a bagat mas 500 lei de pe cont. 

 

N-au nicio treaba, revolut EU e tocmai in lituania

 

li se rupe alora de anaf, care probabil inca trimit scrisori

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit legenda cu revolut si anaf, mi se pare o prostie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, d-aia am facut topicul asta.

 

E o directiva europeana. Nu conteaza unde are sediu Revolut.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=LEGISSUM:230804_1

 

 

24 minutes ago, Scufi said:

Da, Revolut le da telefon, auzi dorele, a bagat mas 500 lei de pe cont. 

 

N-au nicio treaba, revolut EU e tocmai in lituania

 

li se rupe alora de anaf, care probabil inca trimit scrisori

Nu e vorba de sume d-astea derizorii.

Daca depasesti tranzactii intr-un an de o anumita suma, astia iti blocheaza contul si iti cer documente prin care sa demonstrezi provenienta banilor.

 

Statul roman e ineficient, asta-i clar, insa aici nu ne referim la maruntis.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu care e suma aia, ca n-am ajuns la ea.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut contul blocat vreo 4 luni. Si asta desi le-am trimis acte.

Nu mai puteam sa-mi trimit banii in cont, dar puteam sa-i cheltui direct. Asa ca i-am cheltuit si am terminat cu ei.

 

https://www.economica.net/bancile-si-fintech-urile-pot-cere-justificare-pentru-felul-in-care-cheltui-banii-proprii-retrageri_179602.html

 

Nu e nici o vrajeala.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 e ca aia ca pe whatsup nu ti se asculta telefonul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe un prieten de al meu l au sunat aia de la anaf dupa ce primise 30k euro de la frate su, creditare firmă 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, Bogdan said:

 

Din contra, au o utilitate enorma.

Evident ca se spune ca platile facute de lumea interlopa si spalarea de bani ar fi chestii izolate, un procent extrem de mic. Dar de unde poti sa stii? In plus, exista enorm de multe tranzactii false, deci e greu spre imposibil sa faci o statistica. Cat control are are cineva asupra cryptomonedelor? 

Am vazut cu totii cum au gasit sume enorme, caramizi de bani pe la traficanti. Bani paletizati pur si simplu. Sume atat de mari incat pot fi cantarite pentru ca nu pot fi numarate eficient. In contextul asta, cum sa crezi ca astia isi pot baga banii la banca? Mai ales ca, pana si in Romania, nu te mai poti duce sa-ti cumperi apartamente, case sau masini cu banii in sacosa de rafie. 

Trebuie sa platesti sume de peste 5000 euro doar prin banca. Sumele de peste 5000 Euro sunt raportate de catre banci. 

La tranzactii de peste 10 000 euro ajungi sa dai declaratii pe proprie raspundere despre sursa banilor. Deci se fac eforturi foarte mari de catre state ca sa te prinda daca ai bani negri.

Cryptomonedele intra frumos de tot in scena la faza asta.

Atata timp cat nu iti transformi cryptomonedele in bani printr-o banca din Romania, nu cred ca statul roman te poate depista. Stim cu totii cum functioneaza statul roman. 

Revolut raporteaza tot la ANAF.

 

Eu m-am referit ca nu au utilitate ca si store of value. Azi 3btc pot insemna o avere si maine pot insemna maxim un pachet de tigari. La fel ca si valutele statelor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc revolut pt toate cacaturile de cumparaturi pe site-uri dubioase, fac topup cu cat am nevoie si nu stau cu stres ca imi fura careva datele cardului. Mai am unul si la Monese, tot pt asta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

revolut a fost foarte util pe cand apple pay era cam slabut ca prezenta la bancile din ro

 

in rest e ok cand ai de recuperat cate o suma mica de bani si pus ca metoda de plata la bolt/foodpanda/etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu, am facut tranzactii dintr-o bucata de 3k, cont metal ca sa am asigurare si alte mizerii.

 

Nu au comentat niciodata si il am de aproape 3 ani

 

cardul ala a lor e o vreajeala, fiind doua felii de metal intre doua bucati de plastic, nu merge contactless cateodata

 

 

Edited by Scufi

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Bogdan said:

Depinde de stat. 

Toate is asa. Acum e posibil sa incerce chinezii un pegging yuan-haur. Vedem daca le iese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg, pe bune.

Ceea ce zici pare valabil pentru tari din lumea a treia. Pentru Venezuela. Acolo intr-adevar asa se intampla.

Cryptomonedele sunt mult mai volatile decat banii Fiat.

Inflatia e problema cu banii Fiat, nu volatilitatea.

Edited by Bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.