Jump to content
Sign in to follow this  
WLF

Sfat achizitie

Recommended Posts

Salut,

 

Am avut un Audi A4 din 2010. Din pacate am suferit cu el un accident destul de grav iar acum vreau sa ma "reprofilez". As fi vrut sa iau un BMW Seria 3 din 2012-2013. Am cateva intrebari pentru voi, daca se poate:

 

-obiectiv vorbind, ce recomandati dintre diesel si benzina la fiabilitate? (la Audi am schimbat in 6-7 luni o groaza, motor de 2 litri 88 KW Diesel)

-care motoare au 2 turbine?

-am inteles ca exista un motor cu un anumit cod care detine probleme la partea de distributie . e adevarat?

-si motoarele pe benzina au distributie pe lant?

-se spune foarte des ca sistemul standard de sonorizare de pe BMW este ingrozitor. Trebuie sa caut neaparat masina cu Harman Kardon pe ea ca sa ma bucur de un sunet decent fara sa distorsioneze la volum mare?

-pot sa plec iarna cu ea la munte, fara sa fac pe sania? (avand cauciucuri decente, desigur).

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si? Vant? Cu cat sa bata maxim? Din ce directie? Presiunea atmosferica? Poate sare tabla de pe ea cumva... eu chiar adresam intrebari serioase in vederea achizitionarii in viitorul imediat urmator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu, problema aia la distributie o au doar motoarele 2.0d mai exact codul de motor N47.

twin turbo este motorul ala cu doua turbine si este benzina, 2 litri benzina, 4 cilindri. Se pare ca este un motor foarte reusit.

Eu personal as lua benzina, desi acum am 3.0d, nu am nici o explicatie, m-am saturat de diesel cred, probleme nu pot sa zic ca am avut.

Toate au distributie pe lant

Intr-adevar, sistemul audio entry level, standard, este mizerabil, sorry :(

N-ai treaba iarna, totusi bmw nu face masini care sa fie conduse numai vara.

nu stiu daca audi e mai bun decat bmw sau invers, astea sunt chestii care tin de preferintele fiecaruia, probabil ca seria 3 o sa ti se para mai putin confortabila, intrucat in general, bmw sacrifica oarecum confortul pentru o dinamica mai buna, respectiv suspensia o vei gasi mai dura, directia la fel, chestii din astea.

Ai putea totusi sa te uiti si la seria 5, acelasi an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pe piata SH se gasesc extrem de greu modelele pe benzina. :( O sa ma reorintez si o sa caut doar cu Harman Kardon in urma sfaturilor voastre, sa aibe navi mare, xenon si cutie automata...sper sa gasesc ceva. Aveam in minte Seria 3 sau A4/A5 dar TFSI. O sa mai vad, in functie de ce gasesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meh, e aiurea sa iti restrangi cautarea in functie de sistemul audio, la urma urmei, poti face upgrade oricand, cu dif-uri, amplif etc, mult mai bune chiar si decat variantele premium de sonorizare si nu trebuie sa modifici nimic, in sensul taiat alte locasuri pt boxe si asa mai departe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.