Jump to content
Sign in to follow this  
KIP

Noua clasa C de la Mercedes. Sah mat la F30 ?

F30 vs C Class  

18 members have voted

  1. 1. Care va place mai mult ?

    • BMW F30
      11
    • Noul Mercedes C Class
      7


Recommended Posts

"nu e gold, e champagne"...da-te dreq de fandositA :P

 

fixed

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

"nu e gold, e champagne"...da-te dreq de fandosit :P

Da mai, mie-mi place champagne. Cand mi-am luat statia am vrut sa-mi iau culoarea aia, dar editia limitata care are ceva imbunatatiri nu era decat pe negru. Dar aia champagne arata demential.

 

2gw84ci.png

 

 

Kip. Tu sa ma lingi. :sorcerer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai ce plm e aici

 

las totul in perfecta ordine discutandu se despre masini si cand vin gasesc tocmai.ro

 

champagne.lol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut-o mai in detaliu azi si arata mai bine ca in poze.

Imi place, insa navi aia din mijloc, strica toata plansa de bord, plansa de bord care este desenata foarte misto.

Nu m-am uitat la pret si motorizare, insa cred ca este pe undeva la fel ca si la F30. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prin bunavointa unui prieten, am avut noua Clasa C timp de o zi la plimbare.

Masina, C 220 D Avantgarde, pachet AMG vizual, jante 18, 170 CP (cred ca erau de fapt 163, deoarece era inscriptionata Blue Efficiency), automata cu 7, fara xenon.

Dotari interioare: scaune electrice cu memorie, piele ventilata, navigatie tip iPad :) .. etc.

 

Masina este super misto cu pachetul AMG, fara ... nu prea ma atrage.

Destul de dotata, calitate interioara peste BMW. Materialele erau placute, plansa de bord misto, eleganta.

Singura chestie nasoala era acel iPad care parca nu era de acolo.

Grafica la navi si la instrumentul cluster este sub BMW. Insonorizarea este peste F30, daca la mine se aud RFT, la MB C Classe nu se auzea nimic si rulam cu jante de 18

Mult mai confortabila decat F30, chiar si pe Sport+.

 

C Classe vine cu 4 setari: Comfort, Sport, Sport+ si Individual. La primele 3, sunt setari default la motor directie, la Individual se pare ca te poti juca cu ele.

Nu prea m-am prins din prima de unde se comuta intre cele 4...este un buton Agility, pe consola centrala.

Din punct de vedere al motorizarii si al cutiei Aut 7...well..aici BMW este clar superioara.

Cutia are ceva intarzieri la schimbarea de trepte. Daca vii dupa DSG de la VAG ti se pare super tare cutia, insa comparand cu ZF 8 de la BMW...sorry.

Totodata motorul, mi se pare putin gatuit, chiar si pe Sport+. Nu are acea agilitate pe care o regasesti la BMW, fiind mai mult docil.

 

Concluzia este ca noul C Classe este o masina foarte misto, peste vechea clasa, se vede clar ca cei de la Mercedes s-au straduit si au facut o treaba excelenta.

Este o masina orientata catre confort, atribut care este specific Mercedes, insa total diferit de BMW, la care dinamica si sportivitatea primeaza.

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.