Jump to content
SLY

Petrolhead: Topicul pasionatului de automobil/motociclism/barci cu motor/autocamioane

Recommended Posts

a renascut o legenda

 

 

in continuare visez la africa twin de 850 cu DCT, care se lasa asteptata. vaca aia mare de 1100 este overkill, si grea.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

N ai cum sa ti faci o parere pana nu mergi cu una.si mie mi se par inutile o gramada de chestii,dar asta nu insemna ca nu sunt indivizi care le apreciaza.

 

Hayabusa dupa mine e motorul perfect de touring sport,poti face sute de km pe zi fara sa simti disconfort ,in regimul de viteza al unei motociclete supersport.

 

Ai o rezerva de cuplu imensa si motorul in acelasi timp e foarte docil,poate fi stapanit de oricine la un regim de mers normal.daca te dai la ea,se transforma intr un monstru,pana la urma e primul motor de serie care a depasit 300km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum naiba faci touring in pozitia aia? ca mi se pare ca te omoara cu zile 

 

de motor zic ca este inutil de puternic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte confortabila pozitia,e mai inalta ca la un ss si scaunul e foarte lat.eu am facut 700km intr o zi in Ro fara autostrazi

 

Cat despre putere,niciodata nu e prea multa,e misto sa ai rezerva aia tot timpul la indemana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o singura data m-am dat poate ... 5 km pe una "sport", nu stiu de ce, nu mi-a placut deloc pozitia. poate ca am vreo 1.89? oricum, ciudata senzatie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 minute, F&F a spus:

Cat cuplu are? 

 

 

Vreo 130-140 nm,nu suna spectaculos dar il simti in orice viteza

 

Acum 3 minute, Dan98 a spus:

o singura data m-am dat poate ... 5 km pe una "sport", nu stiu de ce, nu mi-a placut deloc pozitia. poate ca am vreo 1.89? oricum, ciudata senzatie

 

Nici mie nu mi plac ss ca moto daily.alea sunt pt circuit.diferenta dintre ss si st e destul de mare,gabarit,frane si ciclistica.pe curbe stranse e greu sa te tii de un ss de 1000 sau chiar de 600.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am făcut școala pe un Suzuki de 600cc. Era ok ca poziție, din cauza ca mai opream la pauze de debrief. Dar nu mi-ar fi plăcut sa am una sport din cauza poziției. Nu e neapărat incomodă, dar poziția în care stai nu e prea naturală. 

4 minutes ago, SLY said:

 

 

Vreo 130-140 nm,nu suna spectaculos dar il simti in orice viteza

 

A mea avea 115Nm, destul cât sa poți deschide lejer accelerația într-a 6a de pe la vreo 50kmh.

Edited by F&F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facand diferenta dintre un cruiser si un st prefer oricand st

 

La cruiser picioarele fiind in fata,toate socurile le simti direct in coloana,pe cand aici poti folosi picioarele sa amortizezi ,ca niste telescoape

 

Ss sunt concepute pt a fi rapide ,nu comode.ideea este unde vrei sa faci compromisul

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca la ST te referi si la un yamaha tracer gt 900, da, imi place de mor stilul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compromis este ala cand o cumperi si nu o folosesti?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

RT-ul meu a fost foarte comod. Ghidon ridicat și tras în spate către rider, plus relativ lung, făcea ca forța cu care apăsați pe mânere pt viraje era foarte mica. 

Poziția verticală a spatelui, unghi de aproape 90° la genunchi plus faptul ca nu stai cu mâinile întinse spre ghidon, o făcea foarte ok pt distante lungi. Atâta doar ca era foarte grea, cu cutiile laterale și cea din spate puse pe ea depășea lejer 250kg. La viteze de treapta întâi era mai nasol, odată ce aveam peste vreo 10-15 kmh parca eram pe bici. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer am dat cu gugal ca nu stiam modelul,pare incadrata la sport touring dar arata mai degraba a naked sau semicarenata,oricum pozitia e inalta fata de un st autentic

E un crossover intre st si enduro touring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.