Jump to content
Laur

Sfaturi masini puse la vanzare in tara si nu numai

Recommended Posts

Nu cred ca se mai complica, aia sunt banii care ii face, ca a negociat si el la 12k, sa il fi costat 300 sa o aduca si sa mai lase si el cateva sute din 12980 si a facut profit. Am inteles ca mai nou se castiga si 100 euro la masina si e bine, cel putin parcurile astea care au 100 de masini cam asa fac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa ma apuc de samsarit m as caca pe ele masini.Doar tractoare, pluguri semanatori, in general utilaje agricole. La tractor faci mia lejer. La utilaje faci si acolo ceva sute.

Sau camionete, iveco, lt uri, sprintere, mascot uri. Din astea care si basculeaza. Numa sa poti cara pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am trailer si nici cu ce sa trag. Trebuie trailer mare de 3.5 t si minim un GR de 3l cu ce sa tragi.

Si nici vreme de umblat.

Edited by Calin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clar, papa de rupe un gr. Cel mai ok ar fi un camion de 7,5t dar tot e nasol si atunci. Firma de transp, licente, tahografe, plm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbatorul ăla e si pe 508. Si ceasurile de bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine plm da 50k pe basina aia frantuzeasca? Ai o groaza de optiuni in banii aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa ma apuc de samsarit m as caca pe ele masini.Doar tractoare, pluguri semanatori, in general utilaje agricole. La tractor faci mia lejer. La utilaje faci si acolo ceva sute.

Sau camionete, iveco, lt uri, sprintere, mascot uri. Din astea care si basculeaza. Numa sa poti cara pe ele.

 

Stiu pe cineva care este interesat de un Iveco Daily basculabil, sub 3,5 tone, fara tahograf. Buget 7000 - 8000 euro.

La pretul asta a gasif doar jafuri ruginite, vopsite peste rugina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credca nimic nu se vinde mai bine decat iveco. Acum sa am 50 buc in stare buna, pana de paste s ar vinde toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basculeaza, se conduc cu B-ul, nu trebuie licenta si alte magarii, intretinerea nu este scumpa => faci bani.

Te stie lumea ca ai una din asta, te suna ca are de transportat ceva, "adu-mi o masina nisip", "adu-mi o masina de balast" etc.

 

De exemplu o masina din asta cu nisip costa 200 lei, faci 4 - 5 /zi....

 

Sa intelegem, toate astea la negru, toti banii castigati merg la ciorap...

Edited by mimima
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este plin olx-ul de anunturi, transport nisip, balast, moloz etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai zis, ceva clandestin, dar se practica pentru ca se renteaza.

 

De exemplu eu am avut nevoie de vreo 3 metri cubi de nisip, am sunat la primul numar de pe olx, "da, imediat, 200 lei costa".

Intr-o ora am avut nisipul basculat in curte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, la ce model de business te astepti la faza asta? Totul este la negru, fara factura, chitanta, aviz de insotire etc. Daca il opreste cineva in trafic, "pai imi duc acasa o masina de nisip", ce poate sa-i faca decat sa-i spuna "drum bun"?

 

Vorba romanului, bani sa iasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, model de business pe olx la bascule de nisip?

E la fel ca la tractari auto :) Suni la nimereala daca nu ai vreunul cu care ai mai avut de-a face si blana, ieftin, hai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe logica ta, dacă imi aduce unul dintre boschetari o masina de nisip îs antiromân, trădător și / sau separationist / țin cu ungurii?

 

 

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offf, ce a iesit aici...

 

Dane, sa nu fie confuzie, replica lui Rares nu a fost azi, aici. 

 

 

Am luat-o dintr-o "cearta" a lui Rares cu Simi, Eu am adaptat-o la conversatia noastra.

 

 

Si, ne spui, totusi, de cand aversiunea asta fata de occident?

 

 

Intre a nu fi de acord cu ceva și aversiune e cale lungă.
Pe logica ta, dacă îl critic pe dragnea îs antiromân, trădător și / sau separationist / țin cu ungurii?

 

 

Mea culpa!

Edited by mimima

Share this post


Link to post
Share on other sites

o natie de boschetari 

 

Te vad eu cand ramai in drum, cu doamna langa tine, mid-winter :) (desi iti doresc sa nu o patesti)

Face fiecare ce poate, facturile nu se platesc singure.

Edited by jeezy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dan+F&F ftw!


o natie de boschetari 

 

am renovat anul trecut. A venit un baiat sa ia molozul. Luat de pe olx, desigur. a venit de vreo 3 ori la mine. banii luati in total: 1200 lei. Am stat de vorba cu el: vara ramane cam cu 1500 euro/luna iar iarna tot se invarte de un 7-800 lunar. Cat zici tu ca ai chenzina Dane?

Edited by MAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la tractari auto cam acolo e cota. Nasol e ca esti la program non-stop, banii buni se fac de sarbatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te vad eu cand ramai in drum, cu doamna langa tine, mid-winter :) (desi iti doresc sa nu o patesti)

Face fiecare ce poate, facturile nu se platesc singure.

 

Daaaaa, face fura fiecare ce poate. De la cel cu țâța-n gură, păn' la cel cu barba sură. Este genetic.

 

De aceea merge totul atat de bine in tara asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma tata ... ce dracu nu s-a inteles ? 

 

inseamna ca au un model de business defect, lucru care duce la o tara defecta, toata lumea face evaziune

Intamplarea face ca stiu pe unul pe tractari auto, are PFA, da factura daca vrei, oricum e la norma de venit, nu la venit real.

 

apoi ies toti la proteste ca le-a crescut vinieta, cand ei umbla cu masini incarcate peste limita, vad drumuri publice, platesc zero contributii pentru bunuri la care au access si le uzeaza si asa mai departe. astea nu se intretin singure

TOTI incarca peste limita, ce iti e greu de inteles? Cine sta sa cantareasca toate camioanele de 20 de tone cat sunt incarcate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un baiat la cateva sate distanta care are schrot doar de iveco si camionete. Nici o masina mica. Vorbeam odata cu el si zicea ca indiferent ce masini ar aduce si orice preturi ar pune, nu ar castiga nici pe un sfert cat face cu camionetele.

Asta are pe cineva in uk si doar de acolo le aduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daaaaa, face fura fiecare ce poate.

Ce am vrut sa sublinez e nu tractarile auto sau caratul de moloz te fac boschetar :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un baiat la cateva sate distanta care are schrot doar de iveco si camionete. Nici o masina mica. Vorbeam odata cu el si zicea ca indiferent ce masini ar aduce si orice preturi ar pune, nu ar castiga nici pe un sfert cat face cu camionetele.

Asta are pe cineva in uk si doar de acolo le aduce.

 

Ca bine zici, te doare capul cate sunt cu volan pe dreapta. Plus ca romanii nu le intretin, trag pe ele pana ajung epave. Ti-e si frica sa depasesti una din asta, sa nu se imprastie cand treci pe langa ea, ca boul are volanul pe dreapta, iar oglinda din stanga este sparta...

 

Ma repet, bani sa iasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.